Люди нашого війська

Як ставлять на ноги тих, що втратили надію вільно пересуватися

Медики ДУ «Інститут травматології та ортопедії НАМН» пролікували та проконсультували понад 2100 учасників АТО

Для медичної реабілітації захисників України багато роблять фахівці державної установи «Інститут травматології та ортопедії НАМН». Вони як остання інстанція, до якої звертаються люди за наданням медичної допомоги в надскладних ситуаціях. І тут уже стало звичайною справою, коли лікарі в повному розумінні слова ставлять на ноги людей із важкими травмами ніг, відновлюють руки, хребет, надають ефективну допомогу при інших захворюваннях

Вже понад 20 років установу очолює академік Національної академії медичних наук, доктор медичних наук, професор, ортопед-травматолог вищої категорії Георгій Гойко. Він пройшов стажування у кращих клініках світу і підготував чимало вітчизняних спеціалістів. З початку війни на Сході України в інституті пролікували та проконсультували багатьох учасників бойових дій, які прибули сюди з тяжкими вогнепальними травмами.

Вони навіть не кульгали, коли виходили з клініки інституту

Я попросив заступника головного лікаря інституту, кандидата медичних наук Романа Деркача розповісти, як фахівці установи в повному розумінні слова ставлять на ноги важко поранених на полі бою захисників України. Він усміхнувся і сказав:

— Ми, медики, пам’ятаємо своїх пацієнтів не за прізвищами та їхніми обличчями, а за ре-нтгенівськими знімками — вони нас інформують більше, ніж портрети наших пацієнтів.

Роман Володимирович увімкнув комп’ютер і вивів на екран зображення спочатку розтрощеної кулею голені, а потім відновлену ногу і розповів про історію цих знімків:

— Одним із перших з початком війни на Сході України до нас потрапив сержант Микола Н. Розривна куля зробила свою криваву справу. Не буду вдаватися до медичних подробиць того, як лікували цього бійця. Доповім про результат. У повному розумінні слова медики-ортопедисти поставили учасника бойових дій на ноги, і він вийшов із клініки нашого інституту навіть не кульгаючи.

Розповів Роман Деркач ще про одну історію надання медичної допомоги солдату контрактної служби Олександру М., якому вибухом міни відірвало частину ноги. На передовій надали першу допомогу, а з військового госпіталю доправили до інституту для подальшого лікування і реабілітації. Фахівці клініки зробили все, щоб він отримав можливість пересуватись, як то кажуть, на своїх двох. Потім вони дізналися, що колишній боєць знайшов свої місце в цивільному житті, влаштувався на роботу, одружився. До того ж він вступив до громадської організації учасників АТО, надає моральну допомогу тим із них, хто отримав тяжкі поранення. На власному досвіді доводить, як важливо не піддаватись ударам долі, а залишатись у вирі життя.

Схожі історії можна розповісти про всіх учасників війни на Сході України, які пройшли курс зцілення в державній установі «Інститут травматології і ортопедії Національної академії медичних наук». За словами заступника головного лікаря Романа Деркача, за період з 1 травня 2014 по 1 грудня 2018 року за допомогою в інститут звернулися 2134 особи, що постраждали під час бойових дій у районі проведення АТО. Його фахівцями виконано понад 800 оперативних втручань різного ступеня складності пораненим у районі АТО. Окрім того, прооперовано та надано реабілітацію 347 мирним жителям, що постраждали від бойових дій.

Поцікавився, з якими бойовими травмами найчастіше потрапляють до інституту поранені бійці. Як повідомили мені, фахівцями клініки виконувались оперативні втручання після мінно-вибухових та вогнепальних поранень верхніх та нижніх кінцівок, при таких патологіях, як дефекти кісток, травми нервів та сухожиль, проведені реконструктивні операції на куксах кінцівок, з видалення куль та осколків із порожнин суглобів із застосуванням артроскопії, протезування кульшового, колінного та плечового суглобів тощо.

Лікують не лише в Києві, а й у районі бойових дій

З початку бойових дій працівники інституту активно долучилися до надання учасникам АТО матеріальної підтримки. Вони як справжні фахівці добре знали, що в першу чергу потрібно бійцям на передовій, тому направили в район проведення АТО апарати зовнішньої фіксації Костюка, комплекти апаратів зовнішньої фіксації Вагнера, Єлізарова. Окрім того, на зібрані кошти придбали 370 комплектів захисних костюмів, 390 пар взуття, 200 комплектів термобілизни, бронежилети, каски, тактичні рукавички, балаклави та інші предмети військового призначення.

Фахівці інституту мають унікальний досвід зцілення пацієнтів із тяжкими травмами. Тому вони намагаються передати його тим медикам, які перебувають на першій лінії надання медичної допомоги пораненим захисникам України. Так, професорський склад закладу постійно бере участь у лікуванні складних випадків поранень, при проведенні оперативних втручань у військових госпіталях. Ось один із таких прикладів.

Свого часу працівники інституту В. Мазевич та І. Гайович пройшли навчання за кордоном і отримали відповідні сертифікати з тактичної медицини. Нині вони проводять практичні семінари з тактичної медицини, догоспітальної допомоги, тренінги для спеціалістів військових підрозділів із виїздами в район проведення АТО. Достатньо сказати, що фахівці інституту підготували 200 осіб з практики надання першої медичної допомоги при травмах.

Уже стало традицією, коли співробітники інституту постійно здійснюють виїзди для консультацій та надання допомоги на місцях у Бахмут, Маріуполь тощо. За час бойових дій лікарі-травматологи безпосередньо в районі проведення АТО взяли участь у наданні консультацій та проведенні понад 500 операцій як військовослужбовцям, так і цивільним.

За результатами особистої участі в наданні лікарської допомоги у районі проведення АТО працівники інституту підготували та опублікували методичні рекомендації й уже по праву вважаються найавторитетнішими фахівцями з питань лікування бойових травм не лише в Україні, а й на міжнародному рівні. Так, іноземних військових медиків, зокрема з Франції, зацікавили розроблені інститутськими фахівцями методичні рекомендації по лікуванню вогнепальних та мінно-вибухових пошкоджень кісток скелета та їхніх ускладнень.

Володимир ЧІКАЛІН, «Народна армія»

Tags
Show More

Related Articles

Close