Збройні сили України

«Черкаси» йдуть на великий екран

Кінострічка з такою назвою зображує хоробрість і справжню сміливість екіпажу українського морського тральщика у березні 2014 року під час двобою з переважною силою ворога

«Долина вітрів якась», — так узимку й навесні військові моряки жартома називають західний берег Криму разом з озером Донузлав. Там справді вітер і холод діймають до кісток

— Ну що там? Наші на десантнику «Костянтин Ольшанський» тримаються?

— Якась метушня на шкафутах та юті. «Зелені чоловічки» так просто від них не відстануть. Мені сьогодні знову дзвонили та погрожували. Кажуть, ми знаємо, де твоя дружина з дитиною живуть. І про інші родини також у курсі. Тож здавайтеся, закидають мені. Уяви, що творять. Я їм, звісно, не став говорити, що мої рідні вже виїхали на материк.

— Хлопці, на «Ольшанський» висадився російський спецназ! Боротимемося до останнього! — матроси з морського тральщика «Черкаси», спостерігаючи, як росіяни захоплюють український десантний корабель, були готовими до будь-якого перебігу подій.

Екіпаж «Черкас» під час російського вторгнення до Криму до останнього тримав оборону й не здавався. 24 березня 2014 року після захоплення російськими військовими великого десантного корабля «Костянтин Ольшанський» «Черкаси» залишався єдиним військовим кораблем під українським прапором на озері Донузлав. 25 березня ввечері російські військові захопили корабель. Штурм здійснювали за допомогою двох вертольотів Мі-35 та трьох швидкісних катерів. Він тривав понад дві години.

Підготовкою до виробництва повнометражного художнього фільму «Черкаси» займається українська кінокомпанія «МКК Фільм Сервіс» спільно з польською кіностудією «Кадр» за підтримки Державного агентства України з питань кіно та кінопродукції.

Кінострічка режисера Тимура Ященка хронометражем 110 хвилин розповість про моряків екіпажу морського тральщика «Черкаси», що чинили мужній опір на озері Донузлав і неодноразово проривалися з оточення. Стрічку знімали переважно в Очакові, адже ландшафт Кінбурнської коси та берегової лінії Очаківщини дуже схожий на береги Донузлава, також в Одесі та невеличкому селі поблизу Києва.

— Це проект про епічну історію спротиву мужнього екіпажу «Черкас» в озері Донузлав весною 2014-го. Цим фільмом ми прагнемо відтворити в хронологічній послідовності всю історію, яка відбувалася з морським тральщиком «Черкаси», а головне — через кіномистецтво відобразити незламність, відданість рідній країні вітчизняних військових моряків. Це екранізація, так би мовити, першого бою Військово-Морських Сил України із загарбником. Це зрештою кінопроект про простих людей — військових моряків тральщика, що розбудили свідомість нашого суспільства та показали, що в Україні є справжні захисники, — відзначив продюсер фільму Олексій Карпенко.

…Морський тральщик «Черкаси» знову здійснив спробу прорвати блокаду на озері Донузлав. Корабель спробував пройти поміж двох затоплених російських кораблів і йому це майже вдалося. Однак до нього підійшов російський буксир, ударив у бік і посадив носову частину тральщика «Черкаси» на мілину — це один з епізодів, що показує хоробрість і мужність екіпажу, адже зображує двобій з переважаючою силою ворога.

Власне фільм розповідає про Мишка та Лева — простих хлопців з українського села. Вони з різних причин опиняються на військовому кораблі ВМС України «Черкаси», дислокованому в кримському озері Донузлав, під час подій на Майдані 2014 року. Саме тоді, коли екіпаж «Черкас» виконує навчально-бойові завдання в морі, президент-утікач залишає Україну, а Крим захоплюють «зелені чоловічки». Починається окупація Кримського півострова. Корабель повертається на військово-морську базу, але її вже втрачено. «Черкаси» разом з іншими кораблями українського флоту заблокований в озері Донузлав, адже шлях до моря перекритий затопленими суднами російського ЧФ. Українські кораблі здаються один за одним, лише екіпаж «Черкас» чинить опір, продовжуючи відважну боротьбу з ворогом.

Російські загарбники неодноразово безуспішно намагалися захопити корабель. Але він маневрував, уникаючи можливого штурму. Лише через несправне кермо і з допомогою двох вертольотів бойової підтримки Мі-35 і трьох швидкісних катерів нападникам таки вдалося висадитися на борт «Черкас». На щастя, ніхто з українських моряків не постраждав, хоча російські окупанти обстрілювали тральщик зі стрілецької зброї. Після захоплення судна російським спецназом Лев робить спробу вирватися з полону, проте його вбивають. Далі за сценарієм, Мишка зустрічають як героя в рідному селі, натомість про Лева вже ніхто не пам’ятає.

Головний консультант фільму — колишній командир морського тральщика «Черкаси» капітан 2 рангу Юрій Федаш. Крім того, у фільмі гратимуть і справжні військові моряки, що тримали оборону на кораблі навесні 2014 року. Постановкою трюків у кінострічці займається легендарний каскадер Олександр Філатов, який працював майже у 500 фільмах, як-от «Тарас Бульба», «Стріли Робін Гуда», «Будинок летючих кинджалів» тощо.

На великий екран стрічка вийде на початку 2019 року. Як зазначили автори фільму, заплановано якнайширше представити фільм по всій Україні, а також за кордоном. Очікується, що «Черкаси» презентуватимуть і в навчальних закладах держави.

Віталій Панчишин

 

Режисер фільму «Черкаси» Тимур Ященко:

«Цей фільм — воєнна драма, у якій делікатно переплітаються давньогрецькі міфологічні мотиви з подіями в Криму 2014-го. Надихнули мене на створення фільму реальні події, хоча він є художньою інтерпретацією. Це справжня історія офіцерів і матросів, які під час захоплення Криму російськими окупантами, проявляючи мужність та героїзм, не зрадили присязі на вірність народу України. Це фільм про тих, хто не спокусився на брехливі обіцянки керівництва «братнього» флоту, про тих, хто першим зіткнувся з тактикою гібридної війни, яку Росія випробувала в Криму і пізніше реалізувала на Сході України».

 

Командир морського тральщика «Черкаси» 2012–2014 рр. капітан 2 рангу Юрій Федаш:

«В Україні фільм «Черкаси» буде корисно подивитися тим, хто любить кричати: «Здали Крим», «Там ніхто нічого не робив». Щоб ці скептики побачили, як прикриваючись жінками і дітьми, «зелені чоловічки» захоплювали військові частини. Про ці моменти російська пропаганда не згадує, але так було насправді. Також фільм варто було б переглянути жителям окупованого Криму і Російської Федерації. Хай побачать, що насправді сталося під час блокади в бухті Донузлав — у фільмі дуже добре передано атмосферу тодішніх подій. Адже там знають тільки те, що їм «вішає» російська пропаганда».

Tags
Show More

Related Articles

Close