Збройні сили України

Адекватна реакція на неадекватну поведінку

Україна посилює систему ППО і готується збивати путінських «орлів»

Реагуючи на сьогоднішні загрози з боку РФ і відверті погрози з уст високопосадовців Кремля, Україна змушена значно нарощувати свої оборонні спроможності, зокрема посилювати наявну ППО

Наступного року Україна планує повернути до строю відразу шість типів зенітних-ракетних комплексів: «Куб» (2К12), «Тор» (9К330), С-125, С-300ПТ, С-300В1 і С-200. Говорячи про чисельність цих комплексів, перший заступник Міністра оборони України Іван Руснак зазначив, що завдяки проведенню комплексу ремонтно-відновлювальних робіт, часткової та глибокої модернізації на вітчизняних оборонних підприємствах, додатково ми можемо розраховувати фактично на полк ЗРК «Тор», два полки С-125, два полки «Куба» і цілу бригаду С-300В1.

Участь в масштабних навчаннях з бойовою стрільбою ЗРК «Куб», «Тор», С-125 та ЗРС С-300В1, що відбулися на полігоні «Ягорлик» цієї осені, підтвердили, що ці комплекси спроможні висунутися у заданий район, зайняти бойові позиції і знищити повітряні цілі в межах заявлених характеристик. Зараз відбувається процес формування нових частин і підрозділів, які посилять протиповітряну оборону на найнебезпечніших напрямках.

Як заявив Секретар РНБО України Олександр Турчинов, окрім контрольних випробувань ЗРК і керованих ракет до них, метою цих комплексних навчань і випробувань було відпрацювання багатоешелонної системи протиповітряної оборони країни, визначення шляхів модернізації зенітно-ракетних комплексів і завдань на розробку нових засобів протиповітряної оборони.

Українські спеціалісти далі працюють над вдосконаленням «Буків». Ведуться роботи щодо впровадження сучасних підходів і рішень під час ремонту і модернізації ЗРК «Бук-М1». Розробляються нові оптико-фідерні пристрої. Зокрема підвищення експлуатаційно-технічних характеристик буде досягнено через заміну окремих блоків, вузлів, агрегатів і складових частин на нову сучасну елементну базу з використанням мікропроцесорних технологій. Це значно збільшує безвідмовний безперервний час роботи комплексу. Використання мікропроцесорів і модульної системи дасть змогу уніфікувати складові комплексу. Той самий збірний блок зможе виконувати різні функції, залежно від того, куди його встановлять. Такий підхід суттєво заощадить кошти та спростить експлуатацію й обслуговування. Завдяки модульній системі усунення несправностей триватиме лише кілька хвилин. Унаслідок модернізації ЗРК «Бук-М1» стане ефективнішим, надійнішим і значно розширить зону враження цілей.

Завдяки налагодженню на вітчизняному виробництві запчастин і складників, необхідних для відновлення й ремонту зенітного ракетного озброєння, удалося значно підняти рівень справності ЗРС С-300ПС/ПТ і повернути до строю С-300В1. Нагадаємо: 2012 року ЗРС С-300В1 зняли з озброєння ЗСУ через неможливість продовження ресурсу і здійснення ремонту.

Особливість ЗРС С-300В1 — у тому, що це мобільна універсальна система протиракетної і протилітакової оборони. Вона має два типи зенітних керованих ракет: 9М82 і 9М83. Перша здатна вражати балістичні цілі класу «земля — земля» і літальні апарати всіх типів, що рухаються із надзвуковими швидкостями на відстані до 100 км. Друга — призначена для ураження аеродинамічних цілей на відстані до 75 км.

Варто зауважити: під час минулих випробувань не було ЗРС С-200. Але це не означає, що «двохсотки» знято з порядку денного. Просто для їхнього відновлення необхідно трохи більше часу. Сьогодні триває робота щодо модернізації ракети 5В28, що входить до складу С-200В. Модернізовану «двохсоту» ракету також заправлять новим українським паливом. Тож невдовзі до боєздатного стану повернуться одразу декілька комплексів С-200В. Паралельно триває підбір фахівців, які знають цю систему і здатні виконувати бойові завдання. Паралельно триває підбір фахівців, що знають ці системи і здатні виконувати бойові завдання.

Усю серйозність власних утрат унаслідок масованого застосування російських засобів повітряного нападу добре розуміють у військових кабінетах Кремля. Підтвердження цього — нещодавні військові навчання, до яких залучили ударні вертольоти Ка-52, розміщені на авіабазі в окупованому Криму. Російські пропагандисти вже охрестили їх «убивцями української ППО». Вони на наднизькій висоті повинні будуть потрапити в чужий повітряний простір, знайти і знищити системи запуску ракет класу «земля — повітря» і радіолокаційні станції. Відпрацюванню цього завдання росіяни надають особливого значення, оскільки літаки прориву опиняться практично беззахисними перед українськими ракетами «земля — повітря»…

Українські військові хоч і не звикли недооцінювати противника, втім в успішності такої тактики не впевнені. Проти таких «гостей» маємо ПЗРК «Стріла-2ММ» і «Голка-1М», якими достатньо насичені всі загрозливі напрямки. На додачу за кілька років на озброєння надійде перспективна вітчизняна розробка — ПЗРК нового покоління «Барс» із біспектральною головкою самонаведення ракети.

Щодо бойового досвіду військовослужбовців ЗРВ, тут статистика говорить сама за себе. Від початку війни на Донбасі майже 90% військовослужбовців виконували бойові завдання в районах проведення АТО, згодом ООС. Бойові розрахунки збили чотири десятки російських безпілотників, які кружляли над українськими позиціями, намагаючись здобути розвіддані чи корегувати вогонь ворожої артилерії.

Великі зміни спостерігаємо і в підготовці військ. Командування ПС активно впроваджує бойовий досвід, постійно працює над удосконаленням планів бойової підготовки, змінює формати, задуми і сценарії навчань, щоб вони відповідали вимогам сьогодення та перспективним загрозам. Цього року у ЗРВ провели майже півтори сотні різноманітних занять, командно-штабних і тактичних навчань, під час яких було здійснено 1500 імітаційних пусків ракет. Крім того, за рік відбулося три навчання, в тому числі з бойовою стрільбою ЗРК «Бук-М1», ЗРС С-125, С-300ПС/ПТ/В1.

У підготовку особового складу також активно впроваджено досвід країн НАТО. Фахівців ЗРВ регулярно залучають до міжнародних військових навчань і конференцій. Наприклад, найбільше за роки незалежності багатонаціональне навчання «Чисте небо – 2018», під час якого було відпрацьовано ведення протиповітряного бою зенітних ракетних частин у взаємодії з винищувальною авіацією під час відбиття масованого нальоту авіації противника.

Олександр ОЛЕХНОВИЧ, «Народна армія»

Tags
Show More

Related Articles

Close