Україна і світ

Кава з ромом, червоні маки і футбольний чемпіонат, або Як у різних країнах світу вшановують військових

День Збройних Сил України — свято, що набуло за останні роки іншого забарвлення. Адже сьогодні український воїн-захисник — символ гордості в нашому суспільстві. Патріотизм, самовідданість, мужність, стійкість, сміливість, безкомпромісність у ставленні до ворога, бажання боротися до кінця за кожен клаптик рідної землі — якості, притаманні нашим військовим. Проте не лише в Україні шанують своїх захисників, є держави, де святкування дня народження збройних сил за масштабністю перевершують навіть дні незалежності

Певно, розпочати варто з рекордсмена за кількістю військових свят і днів шани — Ізраїля. Така кількість дат, напевне, пов’язана з тим, що ізраїльтяни живуть у стані постійної війни. Отже, в травні вони відзначають День незалежності, який також називають Днем збройних сил, оскільки Ізраїль здобув свою незалежність унаслідок війни. У серпні — День пам’яті загиблих у війнах Ізраїлю та терактах. Завдяки короткому робочому дню ізраїльтяни мають час, щоб відвідати кладовища, а відтак пом’янути за столом загиблих родичів. У червні — День поминання непохованих солдатів. У квітні — День загального поминання. У цей день згадують усіх загиблих за свою батьківщину.

У США також відзначають чимало дат, пов’язаних з історією збройних сил країни. Зокрема у третю суботу травня — День збройних сил США, але це не найпопулярніше свято. Набагато масштабніше святкують День ветеранів — 11 листопада. Цього дня американці вітають усіх живих учасників бойових дій, а відвідувати кладовища й згадувати про загиблих не прийнято. Поминають загиблих в останній понеділок травня, відзначаючи національне свято — День пам’яті. 4 серпня — День берегової охорони. Саме 4 серпня 1790 року Конгрес США на прохання міністра фінансів Александера Гамілтона заснував цей вид збройних сил. Відзначають свято масштабним фестивалем військово-морських сил США, надзвичайно популярним і справді незабутнім.

Французи 14 липня з розмахом святкують День взяття Бастилії. Офіційна програма святкування передбачає, зокрема, бали вогнеборців і Великий Бал в саду Тюїльрі. На Єлисейських полях президент країни приймає врочистий військовий парад, що завершується великим феєрверком біля Ейфелевої вежі на Марсовому полі. Крім того, французи мають ще одне, хоча й неофіційне, свято професійних військових. Відзначають його — День святої Жанни д’Арк — 30 травня. Солдати й офіцери цього дня насправді почуваються на першому місці. Жанна д’Арк була простою селянською дівчиною, очоливши французьку армію 1429 року, вона здобула низку блискучих перемог над англійцями. Нині Орлеанську Діву вважають покровителькою Франції та французьких військових.

День Пам’яті загиблих у війнах відзначають 11 листопада у Великій Британії. На всіх вулицях країни цього дня можна побачити безліч паперових червоних маків, що є символом пам’яті загиблих на полях бою. Ця традиція натхнена віршем «У полях Фландрії», написаним під час Першої світової війни. Згадані у поезії червоні маки, що густо виросли на могилах воїнів, стали одними з найупізнаваніших символів пам’яті жертв збройних конфліктів. Червоні маки поширюють під час благодійної акції Королівського Британського Легіону не за гроші, а в обмін на пожертви. Ці кошти йдуть на потреби ветеранів збройних сил, реабілітацію поранених, фінансову, психологічну та соціальну підтримку їхніх родин. Королівський британський легіон збирає десятки мільйонів фунтів.

В Італії День національної єдності й збройних сил відзначають 4 листопада. Італійці цього дня вшановують пам’ять усіх загиблих за батьківщину. Вперше День національної єдності відзначили 1922 року, тоді він називався річницею перемоги у Першій світовій війні. Цей день був присвячений перемозі над військами Австро-Угорщини і Німеччини 1918 року, а також бійцям, загиблим у цих боях за батьківщину. Нині на могили воїнів і могили невідомого солдата президент і перші особи Італії традиційно покладають вінки. Також у музеях для всіх охочих демонструють військове обмундирування тих років, а також відкрито доступ у солдатські казарми. До 1976 року це свято було державним, але зараз уже не є таким.

1 серпня Китай святкує День створення народно-визвольної армії. Це професійне свято військових. Китайська армія — одна з найчисельніших армій світу, тут служать близько двох мільйонів військовослужбовців. Цього дня у всіх китайських провінціях проходять урочисті збори, вшанування ветеранів, військові виставки, святкові концерти.

А ось Японія через свою участь у Другій світовій війні на боці гітлерівської коаліції викреслила зі святкового календаря День збройних сил. 3 травня в Японії — День конституції, ухваленої 1947 року. Головна її відмінність від конституцій більшості країн світу — відмова від війни задля розв’язання міжнародних суперечок чи політичних конфліктів.

У Німеччині в передостанню неділю перед першим днем Адвента (з 13 по 19 листопада) — Всенародний день скорботи або День народної жалоби. Громадяни вшановують пам’ять жертв Першої та Другої світових воєн, а також жертв державного насильства. День пам’яті загиблих у Першій світовій війні вперше запропонував відзначати народний союз Німеччини з догляду за військовими похованнями 1919 року, а вже з 1926 року День пам’яті відзначали по всій країні в другу неділю Великого посту. Після приходу до влади нацистів цей день перейменували на День пам’яті героїв, з 1939 по 1945 роки його відзначали 16 березня.

У Польщі 15 серпня — День Війська Польського. В цей день також святкують Успіння Пресвятої Богородиці, тому в поляків він вихідний. По всій країні проходять церковні служби, а також військовий парад. У День Війська Польського вшановують пам’ять жертв варшавської битви, відомої як «Диво на Віслі», що відбулася 1920 року під час польсько-більшовицької війни. Тоді поляки здобули перемогу, зупинивши наступ загарбників.

В Австралії 25 квітня відзначають День австралійського і новозеландського військового корпусу. У країні проходять урочисті церемонії у пам’ять про загиблих у війнах. 25 квітня — вихідний день. Традиційно з 1916 року в церквах проходять ранкові служби, після яких усіх пригощають «вогненним сніданком» — кавою з ромом. Відбуваються марші ветеранів, паради. Для багатьох австралійців це свято — найважливіший день року, вагоміший навіть за День Австралії.

Має свято армії і Болгарія — День хоробрості і День збройних сил. Воно збігається з днем святого Георгія Побідоносця, якого здавна вважають покровителем воїнів.

А ось у Фінляндії день Оборонних сил, який відзначають 4 червня, приурочений до дня народження маршала Карла Густава Еміля Маннергейма. Цього дня присуджують почесні нагороди і присвоюють нові звання.

У Бразилії 25 серпня святкують День солдата. Цього дня в другій половині 19-го століття народився головнокомандувач бразильської армії Луїс Альвес де Ліма е Сільва, якого 1961 року проголосили покровителем армії.

Єгипет традиційно відзначає День армії 6 жовтня. Свято засноване в ознаменування початку на Близькому Сході четвертої арабо-ізраїльської війни (6–26 жовтня 1973 року), яка, як і всі попередні, закінчилася фактичною перемогою Ізраїлю. Однак єгиптяни святкують у цей день свою власну перемогу.

Хорватія 5 серпня відзначає День перемоги та вітчизняної подяки. Цього дня 1995 року в ході військової операції «Буря» хорватська армія увійшла в Кнін — столицю самопроголошеної Республіки Сербська Країна. Через два дні «Буря» завершилася, ставши наймасштабнішою наступальною операцією в Європі з часів Другої світової війни.

В Індії день збройних сил відзначають 15 серпня, проте найбільше свято військових — День військово-морського флоту. Святкують його з 4 грудня протягом цілого тижня. Проходять показові виступи військ, розважальні заходи, авіа-шоу, демонструють зброю, обладнання військових кораблів. Музичні виступи, футбольний чемпіонат і багато іншого — усе це є частиною дійства, що завершується грандіозним балом.

Підготувала Наталія ЗАДВЕРНЯК, «Народна армія»

Tags
Show More

Related Articles

Close