Соціальний захист

Українські ветерани дедалі частіше йдуть у бізнес, а не скаржаться на несправедливість життя

У Миколаєві відбувся Всеукраїнський форум ветеранів, які започаткували власну справу. Впродовж двох днів представники 14 регіонів презентували близько 40 проектів

Колишній охоронець, демобілізований воїн 128-ї бригади Олександр Никоненко, повернувшись із фронту, вирішив кардинально змінити сферу своєї діяльності. Тепер він має власний ягідний бізнес із кумедною назвою «ВітамінкаНям». Поки що його бізнес невеличкий, але чоловік активно працює над його розвитком. Стимулом для вирощування ягід стало виділення двох гектарів землі на рідній Чернігівщині одразу після демобілізації. Тоді він і згадав про диплом аграрія, про давню мрію займатися своєю справою й подумав: «Навіщо здавати ділянку в оренду за копійки, як можна самому на ній працювати?»

Ми спілкуємось одразу після повернення його з форуму «Ветеран — успішний підприємець». Олександр і досі під враженням.

— Приємно, що дедалі частіше українські ветерани не лежать на диванах і не скаржаться на несправедливість життя, а закочують рукави й ідуть працювати. У Миколаєві я побачив чимало цікавих проектів, познайомився з іншими підприємцями-початківцями, поділився своїм досвідом. Після спілкування з такими людьми розумієш, що все можливо і що навіть відсутність стартового капіталу не є поважною причиною. Потрібно все робити тут і зараз, а не чекати ліпшої нагоди. Я це чітко усвідомив у Дебальцевому 2014 року. Відтоді намагаюсь ніяких справ на потім не відкладати.

Ветеран поставив перед собою амбітну мету — вирощувати ягоди екстра-класу, тому й саджанці він закуповує по всьому світу, та й хімічні добрива зовсім не використовує. Розпочавши з малини й полуниць, він планує вирощувати жимолость, аґрус, порічки, часник і досить рідкісну в Україні іргу.

— Це тільки на перший погляд може здатися, що вирощувати ягоди дуже просто, — розповідає Олександр. — Насправді, щоб отримувати якісний продукт, потрібно враховувати чимало нюансів. Я хоч і мав аграрну освіту, відвідав чимало тематичних конференцій, форумів, майстер-класів і лише після цього став реалізовувати задумане. Допомагає активне спілкування з іншими побратимами, які займаються ягідництвом. Приємно, що ніхто ніколи не відмовляє в пораді, не вбачає в тобі конкурента. Саджанці купуємо і в Голландії, і в Бельгії. Звісно, це недешево, але ми ганяємось не за великими прибутками, а за якістю.

На запитання: «Що є найскладнішим у ягідному бізнесі?» Олександр відповів не одразу: «Мабуть, наважитись і хотіти працювати, адже відсиджуватися тут не вийде». Майже всі прибутки Олександр поки що вкладає у подальший розвиток бізнесу: придбання насосів, нових саджанців, буріння свердловин. Але чоловік признався, що воно того варте.

— Після того як люди скуштували наші ягоди, у них уже зникає бажання купувати їх у супермаркетах чи десь у переходах метро. Багато покупців одразу стали постійними. Улітку попит на наші ягоди був таким високим, що продукції для всіх не вистачало. Ми поки що орієнтуємося тільки на українського покупця. Однак у планах — придбання системи миттєвого заморожування ягід, що дасть змогу експортувати їх за кордон.

Анастасія ОЛЕХНОВИЧ, «Народна армія»

 

— На форумі ми намагалися поєднати невимушене спілкування, експозицію напрацювань ветеранського бізнесу й визначити системні проблеми підприємництва учасників АТО, — каже Ілля Шполянський, заступник голови миколаївської громадської організації «Асоціація учасників та інвалідів АТО», що стала організатором заходу. — Найголовнішим досягненням форуму вважаю те, що намічено розробку нового законопроекту, який уже найближчим часом буде внесено на розгляд Верховної Ради. Передусім це стосується зміни умов оподаткування підприємств усіх форм власності, на яких працюють ветерани. Наприклад, у разі працевлаштування учасника бойових дій підприємство сплачуватиме в бюджет не 22% ЄСВ, а лише 8,3%. Якщо це ветеранський бізнес (ФОП або ТОВ, де засновниками є ветерани), то ЄСВ становитиме 5,3% для всіх працівників за умови, що в штаті 50% ветеранів АТО та якщо фонд заробітної плати ветеранів становить не менше ніж 50%. Хочу звернути увагу на те, що підтримка підприємств ветеранів у такому форматі — це досвід розвинених країн, насамперед США.

Tags
Show More

Related Articles

Close