Люди нашого війська

«Наше майбутнє — це нарощування бойових спроможностей Десантно-штурмових військ»

Про сьогодення, здобутки за рік та перспективи розвитку Десантно-штурмових військ Збройних Сил України розповів Герой України командувач ДШВ генерал-лейтенант Михайло Забродський

— Пане генерал-лейтенанте, цього року ми вдруге святкуємо День Десантно-штурмових військ. Які підрозділи увійшли до складу ДШВ, щоб підсилити саме штурмову складову нашого десанту?

— Основою для створення ДШВ були військові частини та з’єднання, які входили до складу Високомобільних десантних військ. Додатково було сформовано кілька частин і підрозділів, які значно розширили бойові спроможності десанту. Бригади перейшли на нову організаційну структуру, щоб відповідати призначенню, — саме Десантно-штурмові.

Звісно, у наших планах щодо створення потужних саме Десантно-штурмових військ ми зупинятися не маємо права, тільки нарощуватимемо бойову міць і розширятимемо можливості Десантно-штурмових військ для того, щоб вони мали змогу бути автономними у веденні бойових дій. Зокрема це стосується заходів із протиповітряного прикриття, ремонту озброєння та військової техніки, виконання окремих завдань оперативного забезпечення.

— Зрозуміло, що бойові дії на Сході держави внесли суттєві корективи в систему планування бойової підготовки ДШВ. Які основні заходи бойової підготовки здійснено цього року? Які відмінності таких навчань від попередніх з урахуванням досвіду АТО та ООС?

— Головна відмінність навчань, які проводимо зараз, від довоєнних — у підходах до планування. Сьогодні, починаючи з ротних тактичних навчань і закінчуючи бригадними або беручи участь у стратегічних навчаннях, ми діємо без будь-якого попереднього сценарію. Усе залежить винятково від обстановки, яка створюється, і рішення, яке приймає командир. Сценарій навчання і саме навчання розвиваються так, ніби вони розвивалися в реальній бойовій обстановці. Головне та єдине, чого ми суворо дотримуємося, запроваджуючи певні обмеження на полігонах, — це дотримання заходів безпеки з метою збереження життя й здоров’я військовослужбовців і забезпечення справності військової техніки.

Цього року проведено тактичні навчання трьох бригад. Окрім того, ми взяли участь і в низці заходів оперативно-стратегічної підготовки в масштабах Збройних Сил України. Відмінність їх така, як і завжди, — усі наші дії були дуже мобільними, ми не обмежуємося навчаннями на одному полігоні. Виконували цього року навчальні та навчально-бойові завдання не тільки на суші та в небі, де нам дуже звично, а й на морі.

— Складовою підготовки військовослужбовців ДШВ є стрибки з парашутом. Чи змінилася програма повітрянодесантної підготовки? Чи відбувалися стрибки вночі та на воду?

— Повітрянодесантна підготовка є невід’ємною складовою загальної програми підготовки військовослужбовців ДШВ. Але наразі, коли важко говорити про десантування сил у тил противника, виконання стрибків з парашутом є більше елементом психологічної підготовки десантників. Адже це стрес, можливість переступити через себе, ризик для життя й перевірка того, наскільки добре навчено особовий склад. Зміст програми максимально наближено до підготовки армій провідних країн світу. Наш стандарт повітрянодесантної підготовки не гірший, як за мірками армій країн — членів НАТО.

Літом цього року військовослужбовці більшості військових частин Десантно-штурмових військ здійснили планові стрибки з парашутами на воду. Нічні стрибки проводилися на Житомирщині, за участю постійного та перемінного складу

199-го Навчального центру та окремого розвідувального батальйону ДШВ.

— Яку частину бойової підготовки становить практична складова?

— На сьогодні практична складова значно перевищує теоретичну. Саме на практичних навчаннях відбувається передавання бойового досвіду молодим військовослужбовцям, там відшліфовують злагоджені дії підрозділів і частин. Але це в жодному разі не може замінити теоретичну підготовку військовослужбовців Десантно-штурмових військ. Гадаю, усім зрозуміло: щоб правильно діяти практично, потрібно все вивчити й знати теоретично.

— Окремі підрозділи ДШВ цього року брали участь у різних міжнародних навчаннях із військовими країн — членів НАТО. Чи задоволені ви як командувач ДШВ тими результатами, які показали ваші підлеглі на цих навчаннях?

— Так, цього року підрозділи Десантно-штурмових військ брали участь у трьох великих міжнародних навчаннях із нашими партнерами. І на всіх цих навчаннях наші десантники показали добру професійну підготовку, діяли на рівних з елітними підрозділами армій країн — членів НАТО. А дії одного з наших підрозділів під час навчання в Німеччині, коли десантники виконували завдання із захоплення командного пункту умовного противника, і фраза англійською «Джентльмени, вибачте, ваш командний пункт знищено» від українського десантника облетіла, без перебільшення, майже всі газети та інтернет-видання світу. Це висока оцінка професіоналізму військовослужбовців Десантно-штурмових військ Збройних Сил України.

— Як відбувається процес забезпечення частин і підрозділів ДШВ новими й модернізованими зразками озброєння та військової техніки? Що отримали десантники цьогоріч і що заплановано отримати наступного року?

— Нині відбувається планова робота із забезпечення частин і підрозділів Десантно-штурмових військ новими й модернізованими зразками озброєння та бойової техніки вітчизняного виробництва. Визначено базові зразки цієї техніки саме для Десантно-штурмових військ. Процес постачання відбувається, можливо, не так швидко, як хотілось би нам. Але є перспективи того, що стару техніку буде із часом замінено. Час і війна засвідчили потребу заміни старої техніки, іще радянського зразка, на новішу, сучасну й потужнішу. Наразі відбувається робота одночасно в кількох напрямках. Основні — це бронетанкова техніка й озброєння, повітрянодесантна техніка та майно, окремі елементи бойового спорядження. Ми задаємо тон у замовленні техніки з необхідними саме нам характеристиками.

— Зі Збройних Сил України останнім часом звільняється певна кількість військовослужбовців різних категорій. Багато які з них мають бойовий досвід. Як у Десантно-штурмових військах розв’язують кадрову проблему?

— Так, є така проблема. І вона комплексна. Життя не зупиниш. Для когось служба в армії та участь у бойових діях — один із етапів. Хтось, пройшовши певний військовий шлях, планує розпочати нове життя.

Те, що на своєму рівні мають робити в частинах та Командуванні ДШВ, ми робимо максимально, намагаючись оперативно вирішити соціально-побутові питання в межах своїх можливостей, щоб досвідчені військовослужбовці з бойовим досвідом продовжували службу в нас і надалі.

Крім того, здійснюємо широку агітаційну та роз’яснювальну роботу. Великі надії покладаємо на програму розгортання рекрутингових центрів, що мають запрацювати у Львові, Миколаєві та Житомирі.

— Керівництво держави й Міністерства оборони активувало свої зусилля щодо соціального захисту військовослужбовців, зокрема щодо розвитку інфраструктури військових містечок, зведення гуртожитків для контрактників. Що мають отримати із цього погляду військовослужбовці ДШВ? Які гарнізони є правофланговими в цьому процесі?

— Практично всі гарнізони, у яких дислокуються наші військові частини, увійшли в програму будівництва гуртожитків для контрактників. Роботи там ведуться згідно з графіками. Маємо тверду надію та сподіваємося на розв’язання цієї важливої для нас проблеми забезпечення житлом військовослужбовців. Вчасне введення в експлуатацію цих гуртожитків дасть нам змогу значно поліпшити соціально-побутові умови військовослужбовців і зробити умови служби привабливішими.

— Яке загалом ваше бачення майбутнього Десантно-штурмових військ?

— Наше майбутнє — це нарощування бойових спроможностей Десантно-штурмових військ. Це здатність частин і підрозділів успішно та оперативно виконувати бойові завдання, мобільно переміщуватись на великі відстані та в різні способи. Маневреність є основою сучасної війни, запорукою виконання завдань і виживання на полі бою. Власні підрозділи армійської авіації ще більше посилять потужність ДШВ, а створення окремих частин забезпечення дасть нам змогу діяти автономно та оперативно під час виконання поставлених завдань із захисту держави.

Розмову вів Сергій ЖМУРКО, «Народна армія»

Фото прес-служби Командування ДШВ ЗС України

Tags
Show More

Related Articles

Close