Соціальний захист

На курс бойового медика можна записатись у режимі онлайн

Під час прямої телефонної лінії, яка відбулася минулого тижня в редакції газети «Народна армія», представники Головного військово-медичного управління (ГВМУ) розповіли про стан медичного забезпечення в районі проведення ООС, порядок оформлення грошової допомоги у зв’язку з пораненням, про пільги в медичному обслуговуванні для учасників бойових дій та інше. На актуальні питання у сфері медичного забезпечення військовослужбовців та членів їхніх сімей відповідали старший офіцер ГВМУ майор Володимир Осіпов та головний спеціаліст Лікувально-профілактичного управління ГВМУ Володимир Рудь

«НА»:

— На якому рівні наші підрозділи є забезпеченими засобами медичної евакуації? Чи ще існує дефіцит у медичному майні та медичній техніці?

— Протягом перших років бойових дій на Сході України санітарно-евакуаційна техніка надходила у військо переважно за рахунок чергових хвиль часткових мобілізацій транспортних засобів з підприємств та гуманітарної допомоги. У 2015–2016 роках було поставлено до Збройних Сил медичну техніку типу «САКСОН», БММ-4С, BURTEK, що значно підвищило наші потужності та відсоток укомплектованості. 2017 року закуплено 100 одиниць санітарних автомобілів «Богдан-2251». Загалом це збільшило вказаний показник укомплектованості санітарно-евакуаційною технікою з 55 до 76%. До кінця поточного року планується доукомплектувати санітарні роти та підрозділи ЗСУ ще 100 автомобілями. Разом з тим, ситуацію з укомплектованістю технікою покращує і дообладнання базових зразків ОВТ.

Що стосується медичного майна, то ЗС забезпечено ним в межах 75–83% від потреби, що дозволяє виконувати поставлені завдання.

Що стосується забезпечення наших бійців засобами індивідуального медичного захисту, то тут уже давно проблем немає. Нині всі військовослужбовці, залучені до виконання завдань у районі ООС, мають сучасні аптечки АМЗІ, склад якої затверджено в МОЗ.

«НА»:

— Який порядок оформлення грошової допомоги у зв’язку з отриманням поранення?

— Згідно зі статтею 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», передбачено виплату одноразової грошової допомоги, якщо військовослужбовець зазнав поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання обов’язків військової служби.

Порядок призначення й виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовцю, якщо він зазнав поранення (контузії, травми або каліцтва), визначено в постанові Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 (зі змінами).

Розмір одноразової грошової допомоги в разі отримання травми залежить од відсотка втрати працездатності, який установлює медико-соціальна експертна комісія (МСЕК).

Документи для призначення допомоги військовослужбовцям оформляють військові частини, а на осіб, звільнених із військової служби, — обласні військові комісаріати.

«НА»:

— Які пільги в медичному обслуговуванні передбачено в законодавстві для учасників бойових дій? Чи поширюються вони на членів їхніх родин?

— Держава гарантує учасникам бойових дій безкоштовне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів і виробів медичного призначення за рецептами лікарів. Отримати їх можна тільки в державних (зокрема відомчих) та комунальних медичних закладах.

Окрім цього, для учасників бойових дій передбачено першочергове безкоштовне зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів).

Першочергове обслуговування учасників бойових дій у лікувально-профілактичних закладах і першочергова госпіталізація відбувається незалежно від форми власності (державної чи приватної). Також передбачено щорічне медичне обстеження й диспансеризацію із залученням необхідних спеціалістів, користування в разі виходу на пенсію (незалежно від часу виходу на пенсію) чи зміни місця роботи поліклініками й госпіталями, до яких їх було прикріплено за попереднім місцем роботи.

Учасники бойових дій мають право на безкоштовне забезпечення санаторно-курортним лікуванням або одержання компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування. До того ж вони вільно вибирають санаторно-курортний заклад відповідного профілю лікування, путівки в який придбано за рахунок коштів державного бюджету.

Щоб скористатися цією пільгою, учасники бойових дій мають за зареєстрованим місцем проживання перебувати на обліку в структурних підрозділах соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах міських рад для отримання санаторно-курортного лікування. Відповідно до загального правила, учасників бойових дій забезпечують путівками щороку.

Що стосується членів їхніх родин, то в лікувальних закладах у системі Міністерства оборони України членів сімей військовослужбовців можуть обслуговувати, але на платній основі.

Сержант Сергій Д. Чернігівська область:

— Я служу в танковому підрозділі, зараз мені 40 років, за час перебування на військовій службі, зокрема в районі АТО, у мене виник дискогенний попереково-крижовий радикуліт. Чи маю я право на грошову компенсацію за часткову втрату здоров’я в разі звільнення з військової служби та який її розмір?

— Відсоток утрати працездатності (або встановлення групи інвалідності) визначити неможливо без медичного огляду ГВЛК на предмет придатності до військової служби та медичного огляду медико-соціальними експертними комісіями (МСЕК), підпорядкованими МОЗ.

Олександр, Київська область, м. Яготин:

— Яка процедура встановлення інвалідності військовослужбовцеві?

— Якщо військовослужбовець за станом здоров’я не може виконувати службові обов’язки, то він подає рапорт щодо направлення його на медичний огляд ВЛК. Командир із направленням, медичною та службовою характеристикою й витягом із послужного списку направляє його у військовий лікувальний заклад для медичного огляду ВЛК на предмет придатності до військової служби. Після обстеження та оформлення відповідних документів на подальше проходження МСЕК військовослужбовець повертається у військову частину й пише рапорт на ім’я командира щодо направлення його на огляд МСЕК за місцем дислокації військової частини, яка після медичного огляду встановить відсоток утрати працездатності, а в разі наявності відповідних показань визначить групу інвалідності.

Майор у відставці Олексій П., м. Чернігів:

— Мені 47 років. 2013 року я звільнився з військової служби за станом здоров’я з діагнозом гіпертонія ІІ стадії, нині почуваюся добре й хотів би повернутися на військову службу. Чи маю я на це право?

— Для вирішення цього питання треба звернутися у військовий комісаріат, де ви перебуваєте на обліку, з відповідною заявою та медичними документами. Вас направлять у військово-медичний заклад відповідного рівня. Після госпітального стаціонарного обстеження військово-лікарська комісія (ВЛК) вирішить стосовно того, чи можливо вас призвати на військову службу.

Владислав, військовослужбовець, м. Вінниця:

— Чув, що є курси з тактичної медицини. Як на них потрапити?

— Для підготовки на курсі бойового медика в Навчальному центрі тактичної медицини вам потрібно звернутися до безпосереднього начальника. Перед початком набору на курси у військові частини надсилають відповідне розпорядження щодо набору необхідної кількості слухачів.

Є ще один, альтернативний, варіант: нещодавно запрацював офіційний веб-сайт медичної служби ЗС України, який можна знайти за відповідним посиланням на сайті МО України у розділах «Діяльність — військова медицина». За посиланням на сайт медичної служби ЗС України у розділі «Вступити до військової служби» є анкета щодо вступу в Центр тактичної медицини. Заповнюєте її й надсилаєте на нашу електронну скриньку. У разі якщо ваші анкетні дані підходять нам, ми з вами зв’язуємося для уточнення деталей і порушуємо питання перед командуванням щодо відправлення на навчання саме вас.

Олександр К., військовослужбовець військкомату, капітан;

— Після заходів у рамках медичної реформи військовослужбовцям військкоматів буде складно восени здійснювати медичний огляд призовників через переформатування районних лікарень. Які, на вашу думку, можуть бути шляхи розв’язання цієї типової для всіх військкоматів проблеми? Може, доцільно знову ввести в штат військкоматів військових лікарів, як це було раніше?

— Це питання перебуває на розгляді. Із початком бойових дій на Сході України та оголошенням мобілізації став відчутним цей «прокол». Треба повертати у військкомати посади військових лікарів, які відповідали б за організацію медичного забезпечення як призовного, так і допризовного періоду. Сьогодні ми працюємо над тим, щоб не тільки в обласних, а й у районних військкоматах у штаті були військові лікарі, потрібно організувати також їхню підготовку.

Олег Д, майор запасу, учасник АТО, м. Харків:

— Торік у великих містах України на базах військових госпіталів планували створити центри з надання психологічної допомоги учасникам АТО/ООС. Як реалізують ці плани?

— На сьогодні в кожному із шести військово-медичних клінічних центрів — у Києві, Львові, Одесі, Харкові, Вінниці, Ірпені — для надання психологічної допомоги створено відділення психологічної реабілітації. У штаті є психологи й лікар-психіатр. Вони надають допомогу пацієнтам, які перебувають на стаціонарному, амбулаторному лікуванні або відвідують госпіталі. Крім того, у кожному з 15 військових госпіталів створено кабінети психологічної допомоги, у яких працюють відповідні фахівці й надають допомогу цій категорії хворих військових.

«НА»:

— Чи роблять військовослужбовцям необхідні щеплення, які саме?

— Військовослужбовцям усіх категорій роблять обов’язкові профілактичні щеплення за віком згідно з Календарем профілактичних щеплень в Україні. Кожні 10 років доросла людина починаючи з 26 років повинна отримувати щеплення АДП-М (адсорбований дифтерійно-правцевий анатоксин зі зменшеною кількістю антигену). Цей препарат містить у собі два компоненти — дифтерійний і правцевий. Щеплення АДП-М допомагає організму сформувати унікальний антитоксичний імунітет проти збудників правцю та дифтерії й уникати при зараженні захворювання або важких клінічних ускладнень.

Одночасно військовослужбовців може бути щеплено проти інших інфекційних захворювань за епідемічними показаннями.

Дефіциту вакцин у нас немає. Щеплення населення від інфекційних хвороб здійснюється за загальнодержавною програмою й військовослужбовці не яким чином не відокремлюються. У випадку відсутності вакцинних препаратів в закладах охорони здоров’я Міністерства оборони України вакцина отримується у закладах МОЗ України. Водночас кожен військовослужбовець може отримати щеплення проти кору (за епідемічними показаннями) та щеплення АДП-М у закладах охорони здоров’я МОЗ України, як будь-який громадянин України (ці питання врегульовані відповідними службовими листами МОЗ України — Ред.).

«НА»:

— Які потужності санаторно-курортних закладів Міноборони? Як функціонує лікувально-оздоровчий комплекс «Приморський», що на Азовському морі?

— На сьогодні в підпорядкуванні Міністерства оборони України є чотири санаторно-курортні заклади й два санаторні відділення, загальна ліжкова місткість яких — 1650. Ідеться про Центр медичної реабілітації та санаторного лікування «Пуща-Водиця», Центр медичної реабілітації та санаторного лікування «Трускавецький», Центральний військовий клінічний санаторій «Хмільник», Центральний військовий санаторій «Приморський», санаторне відділення Військово-медичного клінічного центру Центрального регіону, санаторне відділення Військово-медичного клінічного центру Південного регіону.

ЦВС «Приморський» працює сезонно (з травня по вересень). 2018 року заклад відкрився 14 травня. На сьогодні санаторій розгорнуто на 100 ліжок, він приймає хворих як на санаторно-курортне лікування, так і на медичну та медико-психологічну реабілітацію.

Володимир, 40 років, військовослужбовець Львівського гарнізону:

— Якщо я хочу взяти із собою в санаторій членів родини, то скільки доведеться заплатити за їхнє перебування?

— Відповідно до статті 11 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», передбачено надання пільги на санаторно-курортне забезпечення військовослужбовця та членів його родини. Але треба врахувати ось яку умову. Якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищуватиме трьох прожиткових мінімумів, то пільга становить 25% від оплати за путівку військовослужбовця та 50% для членів його сім’ї. Якщо військовослужбовець є учасником бойових дій, то йому передбачено безоплатну путівку, а для членів сім’ї пільгу надають з урахуванням прожиткового мінімуму. Із 1 липня 2018 року прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 1841 грн. Тому якщо середньомісячний сукупний дохід сім’ї в розрахунку на одного члена родини за попередні шість місяців не перевищуватиме трьох зазначених прожиткових мінімумів, то йому буде надано пільгу. В іншому разі путівку можна придбати лише за повною вартістю.

«НА»:

— Чи мають право на санаторно-курортне лікування батьки учасників бойових дій?

— Для батьків учасників бойових дій відповідно до законодавства України пільгове санаторно-курортне лікування не передбачено.

Право на безоплатне санаторно-курортне лікування один раз на два роки мають особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». До них належать батьки загиблого ветерана війни, які отримують пенсію в разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Тетяна Голуб, волонтерка, м. Суми:

— Під час ДТП донька ветерана АТО зазнала складних травм. Чи може Міністерство оборони надати допомогу цій дівчині для реабілітації за кордоном? За зібрані благодійні внески нам удалося провести для неї два курси реабілітації в спеціалізованому центрі в Харківській області. Тепер стоїть питання про відновлювальну операцію, яку зроблять канадські або ізраїльські лікарі, та реабілітацію. Дівчині 20 років.

— За кордон на лікування направлено 391 військовослужбовця ЗС України, з них тільки двоє пролікувалося за державні кошти. Решта — за рахунок сторони, яка приймала, або за спонсорські кошти. У Міністерстві охорони здоров’я України є спеціальний фонд, проте рішення щодо відправлення на лікування за кордон за рахунок бюджетних коштів ухвалює спеціальна комісія. Для цього лікарі за основним місцем проживання дівчини мають оформити всі необхідні документи та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України надіслати їх у Міністерство охорони здоров’я на розгляд цієї комісії. Потрібно звернутися в лікувальний заклад за місцем реєстрації з відповідним листом, у якому треба зазначити інформацію про батька — ветерана АТО, а також перелік копій документів про стан здоров’я дівчини.

«НА»:

— Як і де можна отримати допомогу стоматолога в районі ООС?

— Пересувні стоматологічні кабінети перебувають у розпорядженні начальників медичних служб оперативно-тактичних угруповань. Загалом їх сім. Вони знаходяться і в військових мобільних госпіталях, і є у деяких частинах. Пересувні стоматологічні кабінети дають можливість забезпечити приїзд лікаря-стоматолога з усим необхідним устаткуванням до будь-якої частини відповідно до заявленої потреби командирів. Крім цього, за стоматологічною допомогою військовослужбовці можуть звернутися у військові мобільні госпіталі, а також у цивільні лікарні у м. Маріуполі та Волновасі.

Наприклад, у червні в районі Операції об’єднаних сил надано стоматологічну допомогу майже 2000 пацієнтам.

Володимир, учасник бойових дій, м. Рівне:

— Чи можу я як ветеран, учасник АТО вставити в місті Рівному дентальні імплантати безкоштовно?

— На сьогодні немає такої програми в державі щодо безоплатного встановлення зубних імплантатів. Для військовослужбовців послуги щодо зубопротезування надаються в військово-медичних клінічних центрах та стоматологічних поліклініках Міністерства оборони.

Ветерани війни, до яких відносяться учасники бойових дій, звільнені в запас, можуть скористатися пільгою з першочергового безоплатного зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів). Для цього потрібно звернутися до державного закладу охорони здоров’я, пред’явити посвідчення учасника бойових дій.

Звертаємо увагу, що зубопротезування для учасників бойових дій здійснюється за рахунок коштів органів місцевого самоврядування. Щоб отримати безкоштовне протезування зубів, потрібно звертатися до медичних закладів за місцем прописки.

Військовослужбовець, м. Вінниця:

— Під час відпустки мені в цивільному медичному закладі зробили операцію з видалення міжхребцевої грижі. Чи треба робити про це запис у медичній книжці й до кого звертатися?

— Прибувши в підрозділ, ви маєте надати відповідні документи начальнику медичної служби частини або лікареві. За потреби вони запланують відповідні заходи з вашої реабілітації та відновлення. А ще вам мають продовжити відпустку на ту кількість днів, яку ви провели на стаціонарному лікуванні.

Ірина, військовослужбовець:

— Під час моєї відпустки в мене захворіла шестирічна донька. Чи продовжать мені відпустку на термін лікарняного для догляду за дитиною?

— Якщо військовослужбовець перебував у відпустці, під час якої захворів сам або перебував на лікарняному для догляду за дитиною, то термін відпустки продовжують відповідно до рапорту з наданням підтвердного документа. Загалом для військовослужбовців є два документи, які підтверджують його перебування на лікарняному, — лікарняний листок або довідка, яку видав лікар. Це буде підставою для командира частини звільнити вас від виконання службових обов’язків на відповідний термін.

Юрій Поліщук, член Спілки ветеранів АТО Рівненщини:

— До нас часто звертаються демобілізовані військовослужбовці з проханням допомогти в отриманні копій медичних документів. Іноді вони нарікають на те, що таких документів під час їхнього перебування в госпіталях узагалі не заводили. Часом ледь не з боєм доводиться знаходити різні довідки, результати розслідувань тощо. Що робити, якщо, наприклад, боєць дістав поранення під час служби в частині, яку на сьогодні вже розформовано. Чи можна налаштувати механізм, щоб було зрозуміло, куди цим хлопцям звертатися для отримання копій медичних документів? Що робити в таких випадках бійцям добровольчих батальйонів?

— У Головному військовому медичному управлінні ЗС України (ГВМУ) цілодобово працює гаряча телефонна лінія за номером (044) 520–07–64. Черговий офіцер ГВМУ приймає дзвінки, фіксує всі звернення й доповідає керівництву управління. Начальник ГВМУ доручає вивчити проблемні питання, надати допомогу заявнику. Ми також піклуємося про бійців добровольчих підрозділів, яких було включено до складу Збройних Сил України. Допомагаємо відновити відповідні документи для отримання пільг і статусу.

Оксана, м. Одеса:

— Чи обов’язково військовослужбовцям укладати договір із сімейним лікарем?

— Для військовослужбовців є необов’язковим укладати договори із сімейним лікарем, тому що його закріплено за тим лікувальним закладом, у зоні відповідальності якого перебуває військова частина та який має забезпечувати надання йому медичної допомоги. А от члени сімей військовослужбовців мають укладати договір із сімейним лікарем, як це передбачено в Законі України «Про державні фінансові гарантії забезпечення населення необхідною медичною допомогою, лікарськими засобами та послугами системи громадського здоров’я».

Р. S. На гарячу телефонну лінію «НА» також звернулися пацієнти Рівненського військового госпіталю Наталія Тарасевич та Олександр Яковчук зі словами подяки персоналові медичного закладу та лікареві Валерії Базуліній за професійне й дбайливе ставлення до хворих.

Записали Вадим КОВАЛЬОВ, Олена КРУГЛЄНЯ,

Ольга ПРОКОПЕНКО, Катерина КЛИМЧЕНКО, «Народна армія»

Tags
Show More

Related Articles

Close