Соціальний захист

Запитували? Відповідаємо!

На адресу редакції надходить чимало запитань від наших захисників щодо надання статусу учасника бойових дій, пільг на безкоштовний проїзд, а також відтермінування сплати кредитів в особливий період. Щоб допомогти розв’язати їхні проблемні питання, ми звернулися по правову допомогу до фахівців

Петро С., військовослужбовець, район проведення ООС:

— Які документи необхідно подавати учаснику ООС для надання йому статусу учасника бойових дій?

— Загалом існує три категорії осіб — учасників ООС. Розгляньмо кожну з них.

  1. Особи, які брали участь в ООС, подають:

— довідку про участь у заходах із гарантування національної безпеки та оборони, відсічі й стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення (додаток 4 до Постанови № 413);

— витяги з наказів Генерального штабу Збройних Сил України про залучення до здійснення заходів із гарантування національної безпеки та оборони, відсічі й стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій і Луганській областях;

— витяги з наказів Командувача Об’єднаних cил, командирів оперативно-тактичних угруповань про прибуття (вибуття) до (з) районів здійснення цих заходів;

— документи про направлення у відрядження в райони здійснення заходів ООС.

  1. Особи, які брали участь в ООС менше як 30 календарних днів (у разі безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з противником, здійснення розвідувальних заходів), подають:

— довідку про участь у заходах із гарантування національної безпеки та оборони, відсічі й стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій і Луганській областях, забезпеченні їх здійснення (додаток 4 до Постанови № 413);

— витяги з наказів Генерального штабу Збройних Сил України про залучення до здійснення заходів з гарантування національної безпеки та оборони, відсічі й стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій і Луганській областях;

— витяги з наказів Командувача Об’єднаних сил, командирів оперативно-тактичних угруповань про прибуття (вибуття) до (з) районів здійснення цих заходів;

— документи про направлення у відрядження в райони здійснення заходів ООС;

— витяги з бойових наказів, бойових розпоряджень, бойових донесень (журналів бойових дій, оперативних завдань), які підтверджують факт безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з противником, здійснення розвідувальних заходів.

  1. Особи, які зазнали поранення, контузії, каліцтва (крім випадків необережного поводження зі зброєю та ухиляння від військової служби шляхом самокалічення або симуляції хвороби):

— довідку про участь у заходах із гарантування національної безпеки та оборони, відсічі й стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій і Луганській областях, забезпеченні їх здійснення (додаток 4 до Постанови № 413);

— витяги з наказів Генерального штабу Збройних Сил України про залучення до здійснення заходів із гарантування національної безпеки та оборони, відсічі й стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій і Луганській областях;

— витяги з наказів Командувача Об’єднаних сил, командирів оперативно-тактичних угруповань про прибуття (вибуття) до (з) районів здійснення цих заходів;

— документи про направлення у відрядження в райони здійснення заходів ООС;

— матеріали спеціальних (службових) розслідувань за фактами поранень, контузій, каліцтв.

У разі неотримання статусу УБД за участь в АТО до запровадження ООС порядок оформлення документів залишається незмінним.

 

Микола В., військовослужбовець, район проведення ООС:

— Чи має право на відтермінування сплати кредиту військовослужбовець на час дії особливого періоду?

— Вам треба особисто звернутися в банк із проханням зупинити нарахування відсотків і неустойки, однак деякі банки надають можливість представництва інтересів учасника ООС близьким родичам. Окрім того, з проханням здійснити реструктуризацію ви можете звернутись особисто або через представника за довіреністю чи через адвоката.

Довідку про призов військовозобов’язаного на військову службу або витяг із наказу чи довідку про зарахування до списків військової частини, що видає військова частина, може бути видано родинам військовозобов’язаних і резервістів, щоб показувати їх на вимогу.

Без попередньої консультації з юристом бажано не підписувати ніяких документів, які пропонує банк для підписання (додаткових угод, заяв тощо).

У Постанові Правління Національного банку України від 06.08.2009 № 461 «Про заходи щодо забезпечення погашення кредитів» банкам рекомендовано здійснювати реструктуризацію кредитної заборгованості позичальникам, які потрапили в скрутне матеріальне становище. Таким чином, у разі звернення треба посилатись на цю постанову й надсилати копію листа в НБУ та Міноборони, щоб підвищити шанси на отримання позитивного рішення.

Необхідно обов’язково зберігати всі розрахункові документи (квитанції, чеки тощо) протягом трьох років. Після цілковитої сплати коштів за кредитом потрібно отримати у представників банку довідку про відсутність заборгованості.

Деякі банки прощають кредитну заборгованість, якщо учасник ООС помер або дістав інвалідність. Із процедурою та переліком документів можна ознайомитися на сайтах банків.

Іван Д., м. Харків:

— Чи мають право мене призвати на строкову службу, якщо моя дружина вагітна?

— Згідно із Законом «Про військовий обов’язок і військову службу», на строкову військову службу призивають придатних для цього за станом здоров’я громадян України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, і старші особи, які не досягли 27-річного віку й не мають права на звільнення від призову на строкову військову службу або його відтермінування.

Юридичні підстави для отримання відтермінування зазначено в ст. 17 Закону «Про військовий обов’язок» та в ст. 23 Закону «Про мобілізацію». Відтермінування призову на строкову військову службу за сімейними обставинами надають призовнику на власне бажання, якщо його дружина вагітна, утримує малюка у віці до трьох років, двох і більше дітей або дитину-інваліда тощо.

Однак у разі надання тимчасового відтермінування призовник щороку до 30 вересня включно має надати військкомату документи, які дають право на продовження відтермінування. Інакше його дії можуть кваліфікуватися як ухиляння від призову.

Михайло В., учасник бойових дій, м. Житомир:

— Останнім часом касири автостанцій дедалі частіше стали відмовляти в пільгових квитках. Як діяти в таких випадках?

— Замовляйте квиток і показуйте посвідчення УБД. Якщо вам відмовляють у пільговому проїзді, дійте так:

  1. Уточніть назву й контактні дані перевізника, прізвище, ім’я та по батькові водія. Запишіть номер транспортного засобу, дату, час і маршрут, на якому було отримано відмову. Інформацію про перевізника зазвичай розміщено біля місця водія.
  2. Якщо хочете продовжити проїзд, оплатіть його вартість.
  3. Зателефонуйте перевізникові та спокійно поясніть ситуацію, яка виникла з водієм. Корисна порада: у розмові зазначте, що плануєте звертатися в прокуратуру та Укртрансінспекцію.
  4. Якщо в телефонному порядку ситуацію не вирішите, напишіть заяву в трьох примірниках: у прокуратуру, Укртрансбезпеку, орган місцевого самоврядування, на території якого здійснюється маршрут. До заяви обов’язково додайте копію посвідчення УБД й копію проїзного квитка, якщо довелося його купити.

Матеріал підготувала Тетяна МОРОЗ, «Народна армія»

Tags
Show More

Related Articles

Close