Озброєння та техніка

Обнови від військових «кутюр’є»

Чи не найпомітніших і відносно швидких змін українське військо досягло в царині речового забезпечення та в системі харчування. Про новинки речового забезпечення ми дізнавалися в Головному управлінні розвитку та супроводження матеріального забезпечення ЗС України

Українська «репліка» на тему натовських стандартів

Зовнішній вигляд наших військових нині кардинально й у кращий бік вирізняється на тлі того вбогого «гардеробу», в котрому український воїн вимушений був служити і воювати чотири роки тому. Тепер військові, та ще й із різних видів і родів військ, мають цілу палітру як уніфікованих, так і спеціалізованих зразків однострою, засобів захисту й усіляких дуже практичних речей, які спрощують життя.

У війську постійно перебувають на етапі дослідної експлуатації якісь розробки. Приміром, цього року таким чином стане відомо, який вигляд та характеристики матиме абсолютна новинка — тактичні рукавички, котрих донедавна за нормами забезпечення в українському війську не було зовсім. Щоправда, запровадження цих виробів почалося ще 2015-го. Їх тоді виготовили зі шкіри. Але військові-практики порадили відійти від натуральних матеріалів, а надати перевагу сучасним синтетичним тканинам. Зазвичай військові самі придбавали тактичні рукавички. І от українські розробники тепер намагаються створити максимально наближену до кращих зразків за матеріалами, захисними функціями та зручністю «репліку».

Ці рукавички виготовлятимуть вітчизняні підприємства. А перед тим вони повинні пройти випробування разом з іншими дослідними предметами літніх польових костюмів. Рукавички передбачені у двох варіантах: для спецпідрозділів і загальновійськові. Перші більш захищені та краще пристосовані для роботи з військовими ґаджетами, що мають тачскрін (сенсорна панель управління), яких в армії дедалі більшає.

Про відповідні натовські стандарти більше знає очільник відділу розробки речового майна Головного управління розвитку та супроводження матеріального забезпечення ЗС України підполковник Василь Саковець. І тут, як виявляється, є нюанси. Так, окремих стандартів НАТО щодо взуття військових немає. Європейські армії послуговуються міжнародними вимогами до захисного взуття, зокрема робочого. Якщо говорити про спецкостюми, скажімо, для тропіків чи Арктики, нормативні документи Альянсу формують низку вимог до вологозахисного одягу і спорядження й основні параметри загальновійськових комплектів бойової уніформи. Далі все залежить від фінансування конкретної держави. Логічно, що американський військовик укомплектований і забезпечений значно краще, ніж його колега з Угорщини чи Польщі.

— Проте концепти в усіх країнах НАТО однакові, — зауважує Василь Васильович. — Революційним був початок 1990-х. Моду завдавав славнозвісний комплект армії США ECWCS (Extended Cold Weather Clothing System або розширена система одягу для холодної погоди), який ми зазвичай називаємо «Екваксом», наразі маємо вже його третю генерацію. Її становлять кілька шарів виробів, які відповідно до умов виконання завдань можна комбінувати. Такий же підхід сьогодні застосовують і ЗС України.

Виклик сьогодення — налагодження власного виробництва складників

У планах «кутюр’є» від Міноборони — вдосконалення білизни для військових. Офіцери та контрактники із солідною вислугою тепер із жахом згадують колишнє спіднє, а надто — кумедні для сучасної людини кальсони й онучі. Тепер є легка та зручна термобілизна й спеціально розроблені під різні сезони шкарпетки. Дуже хороші відгуки надходять і щодо флісових речей. Особливо вдалою розробкою є флісова кофта, якої раніше не було. Нині триває робота з покращення першого шару термобілизни. Безупинно вдосконалюється і літній польовий костюм, який шиють із трьох типів тканин.

— Уже готується чергова партія дослідних польових літніх костюмів. Їх виготовлятимуть із того ж типу тканин, який нині використовують у США. Якщо зараз костюми шиють переважно зі 100-відсоткової бавовни чи сумішевої тканини (65% — бавовна та 35% — поліефір різних типів переплетіння), то в новому поколінні однострою, який ми досліджуватимемо, використовуватимемо вже формулу 50%х50% нейлон-бавовна, — пояснює підполковник Василь Саковець. — Наші військові просять, аби форма мала меншу щільність тканини. Звісно, ми не можемо безмежно її витончувати, бо тоді погіршуються показники міцності на розрив, механічної стійкості до стирання тощо. Вихід є тільки в тім, щоб переходити на міцніші матеріали. А нейлон помітно міцніший за поліефір.

Кардинально змінено і підходи до конструювання й виготовлення зимового одягу. Синтетичні утеплювачі зменшують вагу виробів, розширюють температурний і погодний діапазони застосування, швидше сохнуть та відводять вологу. Але існує серйозний виклик — налагодження власного виробництва цих матеріалів в Україні.

За словами Василя Саковця, до жовтня має завершитися спільний із вітчизняними підприємствами процес розгортання виробництва сучасних синтетичних тканин для виготовлення білизни та утеплювального шару. Передусім це фліс, який активно використовують у продукуванні утеплювачів, шкарпеток-вкладишів, шарфів-труб, шапок, підшоломників тощо. Дуже цікавою розробкою є сучасний кожух із тришаровою імпортною мембраною з колосальною стійкістю до дії води. Навіть якщо на тканину тиснутиме умовний водяний стовп заввишки понад 12 метрів, волога всередину не проникатиме! Цей кожух уже є в одній із бригад. Поступово він з’явиться й у решті частин.

Зараз на часі і зміна підходів до вдосконалення шоломів, які стоять на озброєнні ЗСУ. Досі в Україні немає державного стандарту, який формує вимоги до балістичних шоломів. Використовується галузевий стандарт МВС, який передбачає перевірку виробу тільки на кулестійкість. До грудня 2017-го такий же стандарт НАТО передбачав 14 параметрів випробувань, зокрема різні види деформацій, на стійкість до дії води і вогню, ергономічні показники тощо. У травні 2018-го в НАТО було розроблено нову версію стандарту, який перебуває на затвердженні. Він уже містить близько 20 параметрів обов’язкової перевірки таких шоломів. Документ переклали українською та підготували на його базі нове технічне завдання.

— 15 серпня ми плануємо запустити своєрідний «батл» для визначення, який шолом в Україні надалі застосовуватимуть військові, аби він відповідав новим вимогам Альянсу, — каже підполковник Саковець. — Ми маємо модернізований загальновійськовий шолом, що проходив випробування у ССО і ДШВ. У ньому можна десантуватися, монтувати на нього такі навісні елементи, як ліхтарі, цілевказівники, прилади нічного бачення, гарнітуру систем зв’язку тощо.

 

Було б неправильно не поцікавитися думкою активних експлуатантів усіх згаданих новинок. Нашим експертом став заступник командира 79-ї одшбр підполковник Максим Миргородський.

— Рукавички для бійця та офіцера — і не лише спецпризначенця — не є даниною моді, це надзвичайно практична річ, — говорить легендарний «Майк». — Добре, що цим питанням тепер настільки щільно займаються. А згадайте часи, коли наші військові взимку послуговувалися трипалими рукавицями, в яких навіть стріляти було некомфортно, не кажучи про інші потреби. У бою та й на навчанні рукам військовиків доводиться постійно мати справу із металом, гострими, колючими предметами, піском, болотом, дротами. А нормально виготовлені тактичні рукавиці захищають руки бійця.

Чудово, коли якийсь елемент забезпечення розробляється не в кабінеті й там же апробується, а тестується звичайним бійцем в окопі. Так можна виявити багато зауважень і надати раціональні побажання. Свого часу, коли я був комбатом, ми експериментально експлуатували 25 пар «таланівських» літніх берців. Ми їх добряче перевірили — не жалкуючи, випробували на передовій, — продовжує співрозмовник. — Приємно усвідомлювати, що нашу думку врахували в доопрацюванні тестових варіантів взуття. Раніше такого не було: хтось розробляв форму, а хтось у ній мучився і служив… Тепер ми йдемо у правильному напрямку.

Підготував Геннадій КАРПЮК, газета «Народна армія»

 

Tags
Show More

Related Articles

Close