Озброєння та техніка

Розсипна пластикова патронна стрічка не має аналогів у світі

Пластикова патронна стрічка для кулеметів Калашникова калібру 7,62 мм — розсипного типу. Вона легка та стійка до значних температурних коливань. На створення свого ноу-хау фахівці Харківського заводу засобів індивідуального захисту витратили два роки.

За словами розробників, ідея створити пластикову стрічку виникла ще 2015 року.

— У процесі пошуку оптимального рішення натрапили на цікавий факт з історії. Знайомий, що мав відношення до частин спецпризначення за часів СРСР, розповів, як їхній підрозділ отримав на тестування пластмасову патронну стрічку для кулемета Калашникова. Тоді проект провалився, і його скоріш за все заморозили. Але нас ця концепція дуже зацікавила, — розповідає один з ініціаторів проекту, заступник директора Харківського заводу засобів індивідуального захисту Максим Плєхов. — Попри великий спротив конструкторів «старої школи», котрі запевняли, що таке рішення неможливе і ніде у світі нічого схожого немає, вирішили спробувати. Звернулися до наших партнерів, що професійно займаються виготовленням фурнітури із різних типів високоякісного пластику та передали їм відповідні креслення. Звичайно ж, не повідомивши їх, що це «неможливо». За певний час отримали перший зразок.

Розробники зізнаються, що початковий варіант розсипної патронної стрічки був далеким від ідеалу, втім він вже демонстрував її життєздатність. Ще півтора року знадобилося для доопрацювання конструкції. Довелося серйозно попрацювати і над вибором оптимального складу матеріалу для виготовлення. Потрібно було забезпечити відповідну жорсткість і водночас гнучкість конструкції та надійну посадку патрона в ланці.

За словами Максима Плєхова, вимоги до надійності такої продукції дуже високі. Так, на мільйон пострілів при стрічковому живленні допускається лише одна осічка через дефект патронної стрічки. Аби перевірити надійність свого продукту, виробники провели низку випробувань у польових умовах на штатному озброєнні за участю військових.

— Усі тестування стрічки відбувались із використанням кулеметів з різним ступенем зношеності та за різних температур. Так, на одному з етапів випробувань ми перевіряли роботу стрічки за наднизьких температур. Для цього перед тестуванням всі ланки витримувались у спеціальному термосі при -60°С, — говорить розробник.

Варто зазначити, що хоч виріб і позиціонується як одноразовий, під час випробувань одна й та ж стрічка після стрільб повторно споряджалася близько 10 разів і жодних проблем у її роботі не виникало.

Твердження розробників щодо надійності їхнього виробу підтвердив офіцер однієї з механізованих бригад, який брав безпосередню участь у випробуваннях.

— Підводила зброя, підводили патрони, а ось стрічка не підвела. Жодної затримки чи осічки через неї не було. Окремо хочу відзначити малу вагу, стійкість до екстремальних температур, корозії та малих механічних впливів, — коментує військовослужбовець.

До речі, щодо ваги. Одна ланка пластикової патронної стрічки втричі легша за металеву, що дає змогу зменшити навантаження на бійця. Контейнер «Хижака», який вміщує 550 набоїв, з пластиковою стрічкою став легшим на понад 2 кг.

Наразі підприємство очікує відповіді від Міністерства оборони України щодо проведення визначальних відомчих випробувань і запевняє, що готове негайно розпочати серійне виготовлення стрічки.

Владислав ДЕМ’ЯНЕНКО, «Народна армія»

Tags
Show More

Related Articles

Close