Україна і світ

Україна неминуче увійде до складу НАТО

Засідання Комісії Україна — НАТО на рівні глав держав та урядів, яке відбудеться на початку липня в рамках саміту Північноатлантичного союзу в Брюсселі, має окреслити подальші напрямки співробітництва між Україною та Альянсом на найближчу перспективу. Проте головним результатом цієї зустрічі має стати підтвердження керівництвом НАТО права України на вступ в організацію, що було задекларовано в ході Бухарестського саміту Північноатлантичного союзу 2008 року

Про переваги такого майбутнього для України годі й говорити. На переконання експертів, це відкриває країні шлях до набуття нею статусу учасника програми «План дій щодо членства в НАТО» й початку практичних підготовчих дій. Як стверджує президент незалежного центру геополітичних досліджень «Борисфен Інтел» Віктор Гвоздь, на сьогоднішній день за обсягами співпраці з НАТО Україна вже знаходиться на рівні інших членів Альянсу з числа країн Центрально-Східної Європи (ЦСЄ), навіть переважає їх. Зокрема він зазначає, що, за оцінкою керівництва НАТО, саме Україна відіграє провідну роль у стримуванні неоімперської політики Росії та в забезпеченні європейської безпеки на східному напрямку. Всупереч твердженням російських політиків і ЗМІ, а також їхніх європейських та українських послідовників, Захід зовсім не втомився від України, а, навпаки, продовжує приділяти їй посилену увагу.

 

Міністр національної оборони Канади Харджит Сінгх Сейджжан: «Я відзначаю прогрес у реформуванні оборонного відомства України. Впевнений: нам необхідно продовжувати й розширювати можливості співпраці, йти далі та вдосконалювати спроможності ЗС України»

 

— Рішення НАТО і ЄС щодо включення України у сферу своєї відповідальності мають принциповий характер і не залежать від внутрішніх українських проблем. По суті по відношенню до України Вашингтон та Брюссель діють так само, як і стосовно інших країн ЦСЄ на етапі підготовки їх до вступу в НАТО і ЄС, — зазначає експерт.

 

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг: «Принцип відкритих дверей — основний принцип НАТО є актуальним як для України, так і для інших країн»

 

При цьому фахівець зауважує, що, попри тиск із боку Росії, курс на вступ у НАТО тримають також Грузія і Молдова, що дозволяє об’єднувати зусилля пострадянських країн у боротьбі за досягнення поставлених цілей. Зокрема вже у червні має запрацювати Міжпарламентська асамблея України, Грузії та Молдови, яка виконуватиме завдання стосовно координації дій сторін із підготовки до членства в НАТО, а також звільнення їхніх територій, окупованих Росією.

 

Міністр національної оборони Республіка Польща Маріуш Блащак: «Для безпеки Європи надзвичайно важлива успішна Україна. Ми маємо підтримувати Україну в намаганні наблизитися до НАТО»

 

— Буде сформовано аналог Вишеградської групи, створеної 1991 року в інтересах узгодження кроків із європейської та євроатлантичної інтеграції Польщі, Чехії, Словаччини й Угорщини. У цьому зв’язку показовий характер мають відмова Угорщини від блокування засідання Комісії Україна — НАТО через український закон «Про освіту», а також продовження підтримки нашої держави Польщею всупереч ускладненню ситуації із двосторонніми відносинами, — зауважує Віктор Гвоздь.

Окрім того, додає експерт, Парламентський Комітет Асоціації між Україною та Євросоюзом визнав право України на порушення питання про набуття членства в ЄС (згідно з 49-ю статтею Договору про Європейський Союз) у випадку, якщо вона досягне відповідних критеріїв. У цьому зв’язку керівництву ЄС було рекомендовано підтвердити європейські прагнення України у тексті підсумкової декларації, яка має бути прийнята на саміті Україна — ЄС у липні.

 

Міністр оборони України генерал армії України  Степан Полторак: «Ми усвідомлюємо, що майбутнє української держави нерозривно пов’язане з членством у системі колективної безпеки і оборони Альянсу. Впевнений, що наш військовий потенціал допоможе зробити держави — члени НАТО сильнішими, а підтримка Альянсу сприятиме руху України до євроатлантичних стандартів»

 

«Усе це наочно показує марність спроб Росії перешкодити процесу вступу України в НАТО і ЄС, а також посварити її з європейськими сусідами», — зауважує фахівець і додає, що неспроможність Москви забезпечити привабливість Росії політичними та економічними методами компенсується демонстраціями військової сили й погрозами її застосування, а також збройними провокаціями проти російських опонентів і нападами на них.

Так, саме після Бухарестського саміту НАТО в 2008 році Росія напала на Грузію, а після «Революції гідності» в Україні в січні-лютому 2014-го розпочала збройну агресію проти нашої держави. Напади на Грузію та Україну відкрито мотивувалися Кремлем захистом «червоних ліній» російських інтересів, які не допускають можливості вступу колишніх радянських республік у НАТО і ЄС.

 

Міністр оборони США Джеймс Меттіс: «Успішне проведення оборонної реформи в Україні безпосередньо пов’язане з нашою спільною безпекою — безпекою США та країн НАТО»

 

Проте президент РФ продовжує звинувачувати Альянс у «наближенні впритул до російських кордонів» та висловлює підозру, що «завтра Україна також увійде до складу Альянсу і на її території стоятимуть натовські радари й системи ПРО».

За переконанням експертів, на противагу цьому Кремль може лише запустити новий фейк про наявність у неї «абсолютної зброї», здатної знищити НАТО і США, а потім намагатися знайти хоч якісь виправдання неспроможності Росії запобігти ракетному удару Сполучених Штатів по хімічних об’єктах Асада в Сирії, а також факту безкарного знищення ізраїльською авіацією російських комплексів ППО, які було поставлено іранським військам на сирійській території.

 

Державний секретар з питань оборони Великої Британії Гевін Александр Вільямсон: «Україна — партнер НАТО, яка досягла успіхів у реформах, і ми маємо підтримувати Україну»

 

При цьому фахівці попереджають, що Росія все ще здатна розширити масштаби військового вторгнення в Україну і створити їй багато проблем. Свідченням цього є активізація останнім часом бойових дій на Донбасі. Але повторення «рускої весни» зразка 2014 року вже неможливе за будь-яких умов, тому що Україна здатна постояти за себе як самостійно, так і за допомогою її західних партнерів, які вже розпочали надання сучасної високоефективної летальної зброї для потреб українських Збройних Сил.

— Що ж до членства України в НАТО, то в тій чи іншій формі наша країна неминуче увійде до складу Альянсу, незважаючи на всі «червоні лінії», які намагається проводити Росія. Після цього на українській території буде розгорнуто і військові бази НАТО, й комплекси ПРО, і ППО, і балістичні та крилаті ракети, а також ударну авіацію Альянсу із часом підльоту до Москви у декілька хвилин. Реальність таких перспектив якраз і показав вступ у НАТО країн ЦСЄ та Балтії, — запевняє Віктор Гвоздь.

Підготував Вадим КОВАЛЬОВ, «Народна армія»

Tags
Show More

Related Articles

Close