Соціальний захист

Коли запрацює ветеранське міністерство

Найімовірніше, воно почне функціонувати 2019 року. Аби це відбулося, треба підготувати всю базу не зволікаючи

За час війни на Сході України майже 300 тис. наших громадян стали учасниками бойових дій. А якщо до них додати ветеранів Другої світової, військової служби, усіх тих, що брали участь у збройних конфліктах на територіях інших держав, то це вже буде майже мільйонна когорта людей, які носили погони. Усі вони сумлінно виконали військовий обов’язок і розраховували на те, що держава високо оцінить ратну службу, виявлятиме постійну турботу про соціальний захист, розв’язуватиме нагальні проблеми учасників бойових дій. Однак реалії сьогодення є такими, що цими заслуженими людьми опікуються понад 20 різних міністерств і відомств. На виконання програм соціального захисту держава спрямовує значні кошти. Але дорогою до конкретної людини вони розтікаються по різноманітним структурам і не доходять у повному обсязі. На сьогодні в Україні створено понад 1500 громадських об’єднань учасників АТО. Їм держава теж надає певні кошти на статутну діяльність. А от на виконання конкретних програм грошей теж не вистачає. Не спроможне в повному обсязі розв’язувати актуальні проблеми учасників АТО й Міністерство соціальної політики України, до якого «приписали» й нових ветеранів війни

Ось чому, коли почалася війна на Донбасі, у суспільстві дедалі частіше стали лунати голоси й пропозиції щодо створення в Україні Міністерства у справах ветеранів. Таку ідею підтримали Президент України Петро Порошенко, Прем’єр-міністр Володимир Гройсман, Міністр оборони України генерал армії України Степан Полторак, народні депутати. Так, народні обранці в лютому 2018 року проголосували за таке нововведення. У пояснювальній записці до проекту постанови було сказано, що розгалужена система органів державної влади, які опікуються питаннями ветеранів, призводить до бюрократичного хаосу та перешкоджає своєчасному й повному вирішенню важливих для учасників АТО соціальних питань. Тому Верховна Рада звернулася до Кабінету Міністрів України з вимогою створити на базі Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції Міністерство у справах ветеранів.

Перші кроки на шляху до створення ветеранського міністерства

У якому стані перебуває створення ветеранського міністерства, коли воно вже реально запрацює? Наведемо думку із цього приводу голови Комітету Верховної Ради України у справах ветеранів, учасників антитерористичної операції і людей з інвалідністю Олександра Третьякова. За його словами, питання щодо вітчизняного ветеранського міністерства неодноразово порушували на засіданнях парламентського комітету, який він очолює, засіданнях за круглим столом. А з 2018 року він і його прихильники почали діяти. Підготували й зареєстрували проект постанови щодо ветеранського міністерства, і цей документ ухвалила Верховна Рада України. А стосовно початку його діяльності, то Олександр Третьяков сказав: «Необхідно протягом двох-трьох місяців напрацювати весь пакет документів, розробити штатний розклад, структуру департаментів та управлінь, порядок фінансування міністерства тощо. Отже, скоріше воно почне функціонувати 2019 року. Аби це відбулося, потрібно без зволікання підготувати всю базу». Передбачають перші кроки на шляху до створення ветеранського міністерства розглянути на парламентських слуханнях.

Запозичать усе найкраще із закордонного досвіду

А поки що ініціатори його розбудови намагаються запозичити все найкраще з досвіду тих країн, де існують такі ветеранські структури. Зокрема, ефективно вони діють в Австралії, Канаді, Хорватії та інших країнах. Уперше ветеранське міністерство було створено в Америці 1989 року. Про його високий статус свідчить такий факт: і дотепер кандидатуру керівника міністерства подає Президент США, а затверджує Сенат США, і той потім входить до складу уряду США. За рівнем фінансування ветеранське відомство посідає п’ятий рядок серед усіх міністерств. Із щорічного бюджету (він позаминулого року становив $167 млрд) 95 відсотків коштів спрямовують безпосередньо на потреби ветеранів та їхніх сімей. Якщо вести мову про те, хто працює в американському міністерстві, то до 40 відсотків співробітників є ветеранами військової служби. Обов’язкова вимога до претендента на такий пост — бути ветераном.

Члени парламентського комітету побували в Америці, ознайомилися з досвідом діяльності, вивчили питання, які можуть стати актуальними й для вітчизняного відомства. Виявляється, що в американському профільному міністерстві працюють три департаменти. Один із них займається охороною здоров’я ветеранів. Про його можливості свідчить такий приклад. Відомство має понад 158 госпіталів, 840 поліклінік та амбулаторій, 206 центрів для реабілітації ветеранів. На думку Олександра Третьякова, такий структурний орган має бути й в українському відомстві.

Заслуговує на запозичення все найкраще з практики американського департаменту, який займається забезпеченням ветеранів пільгами. Там діє «єдине вікно», «стукнувши» в яке, ветеран дістане всю інформацію про його права. Тобто в американських служивих — один керівник, один розподільник коштів, одне «вікно» для надання соціальних послуг. До складу американського міністерства входить також меморіальний департамент. Його фахівці займаються утримуванням військових кладовищ, похованням ветеранів. Усе це роблять за найвищим розрядом, щоб із високими почестями відправити в останню путь людей, які все життя присвятили служінню Америці. До речі, у цій країні існує 187 меморіальних комплексів і військових кладовищ.

Нещодавно відбулося засідання парламентського комітету в справах ветеранів, учасників бойових дій, учасників антитерористичної операції та людей з інвалідністю. На ньому Олександр Третьяков поінформував народних депутатів про результати робочої поїздки в США, де він ознайомився з досвідом роботи ветеранського міністерства. Зокрема він наголосив, що американські колеги виявили готовність допомагати й сприяти в створенні такої національної установи.

На засіданні парламентського комітету було призначено робочу групу зі створення ветеранського міністерства. До її складу увійшли представники Кабінету Міністрів України, громадських організацій, волонтери, експерти. Олександр Третьяков підкреслив, що всі рішення щодо його створення ухвалюватимуть прозоро, з урахуванням думок широкої громадськості, ветеранів, учасників АТО. Саме такий підхід забезпечить ефективну та якісну діяльність новоствореного ветеранського міністерства. Він поділився своїм баченням щодо того, хто може його очолити. Це має бути сильний менеджер і політик, здатний на старті створення нового відомства запустити цей складний процес, плідно співпрацювати з урядом і парламентом. А от його заступники неодмінно мають бути ветеранами. Нещодавно голова парламентського комітету Олександр Третьяков повідомив про те, що керівника Міністерства у справах ветеранів України має бути призначено не пізніше як у травні — на початку червня поточного року.

Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман заявив, що він підтримує ідею створення Міністерства у справах ветеранів. Наразі, за його словами, триває процес обговорення його формату й структури та терміну розбудови. Вкотре на важливості вирішення цього питання наголосив Президент України Петро Порошенко. Під час нещодавньої зустрічі з переможцями міжнародних спортивних змагань «Ігри нескорених» глава держави наголосив, що створення Міністерства у справах ветеранів — це першочергове завдання, яке ми маємо виконати.

Володимир ЧІКАЛІН, «Народна армія»

Tags
Show More

Related Articles

Close