Збройні сили України

Зусиллями українських та румунських моряків знешкоджено міни часів Першої та Другої світових війн

Вперше за часи незалежності України в акваторії річки Дунай проведено унікальну операцію з пошуку, ідентифікації та знищення вибухонебезпечних предметів

П’ять донних якірних мін часів Першої та Другої світових війн знайшли у водах Дунаю. Чому небезпечні знахідки з’явилися саме зараз? Швидке танення снігу навесні й вітер, який фактично «заганяв» води Чорного моря в річку, спричинили суворі весняні катаклізми. Підйом води на Дунаї призвів до того, що ще на початку квітня на 100-му кілометрі річки спливла і зупинилася в районі так званого елеватора міна діаметром близько 77 см і вагою понад 500 кг. Можна уявити, якої шкоди вона могла б заподіяти, якби спрацювала. У стислі терміни представники місцевих органів влади звернулися по допомогу до силових структур. Було організовано спільну операцію, до якої залучалися підрозділи Державної прикордонної служби України та Державної служби з надзвичайних ситуації України. Враховуючи складність проведення пошукових дій в акваторії Дунаю, де фактично пролягає українсько-румунський кордон, оперативно було прийнято рішення долучити до виконання завдань пошукові мінно-підривні групи від Військово-Морських Сил Збройних Сил України та Румунії.

— Уперше в історії ВМС України спільно з представниками ВМС Румунії та інших силових структур нашої держави провели операцію з пошуку, ідентифікації та безпосереднього знищення вибухонебезпечних предметів в акваторії річки Дунай, — прокоментував начальник пошуково-рятувальної служби ВМС ЗС України капітан 2 рангу Олексій Нестеров. — Це наш перший такий досвід саме на річці Дунай. До цього часу ми знешкоджували вибухонебезпечні предмети, які знаходили в морі поблизу берегів Криму. Проведення пошуково-підривних дій у ході цієї операції неабияк ускладнювала швидка течія річки, її хаотичний рух і зміни напрямку. До того ж видимість у воді вкрай погана — лише 20–30 сантиметрів, через її каламутність. Глибини теж нічогенькі — до 24 метрів. Усі ці фактори значно утруднювали дії водолазів у воді при детальному обстеженні об’єкта, що належало підірвати, та обмежували їхні можливості.

Тому обстеження району виконання завдань здійснювалось як візуально, так і за допомогою відповідних технічних засобів. Спільними зусиллями водолазів ВМС України та Румунії й силових структур України вдалося «прочесати» акваторію річки, починаючи від міста Вилкове Кілійського району Одещини і до острова Скунда, а це фактично понад 50 км водної магістралі.

П’ять донних якірних мін часів Першої та Другої світових війн, які знайшли у водах річки, були швидко ідентифіковані. Як з’ясувалося, це були французькі якірні боєприпаси, призначені для ураження надводних кораблів і підводних човнів. З архівних даних відомо, що 1941 року на 45–46 милі річки Дунай біля острова Скунда (неподалік румунського берега) було затоплено декілька суден або барж. За твердженням істориків, цілком імовірно, що на цих плавзасобах і перебували виявлені зараз небезпечні знахідки. Якимось дивом вони за багато років не здетонували і не вибухнули, хоча на Дунаї завжди було активне цивільне судноплавство.

Є кілька варіантів знешкодження морських мін. Їх підривають безпосередньо на місці або відбуксировують у безпечний район для здійснення підриву. Також є ще один варіант — знешкодження мін методом розбирання. За інструкціями та процедурами НАТО, цей метод проводиться лише в тому разі, коли відомо принцип дії міни і повністю вивчені її технічні характеристики.

— У даному випадку, з урахуванням того, скільки часу боєприпаси пролежали на дні річки, у жодному разі не можна було експериментувати. Відповідно до всіх правил здійснюється тільки підрив мін, — розповів капітан 2 рангу Олексій Нестеров. — Чотири з виявлених вибухонебезпечних предметів було знищено на місці. Обстановка дозволяла це зробити. При підриві брали до уваги буквально все. Провели спеціальні розрахунки впливу вибухової хвилі на гідротехнічні споруди та безпеку довкілля, включаючи особливості підводної фауни. П’яту міну виявили в районі Ізмаїла. Її за допомогою катера відбуксирували в безпечне місце і вже там здійснили підрив.

Віталій ПАНЧИШИН,  «Народна армія»

Tags
Show More

Related Articles

Close