Соціальний захист

Вперше випускники військових вишів отримають допомогу у розмірі 17620 гривень

 

Під час прямої телефонної лінії в редакції газети «Народна армія» представники Департаменту фінансів МО України повідомили нашим читачам зокрема й про збільшення розміру допомоги на оздоровлення, чотирикратне збільшення грошового забезпечення курсантів тощо.

На дзвінки наших читачів відповідали начальник управління організаційного та соціальних виплат Департаменту фінансів Міністерства оборони України Вячеслав Салахов, заступник начальника управління — начальник відділу грошового забезпечення та заробітної плати полковник Олег Рогаль та завідувач сектору соціальних виплат Ігор Баторшин.

З ПОЧАТКУ 2018 РОКУ ГРОШОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ ЗБІЛЬШЕНО НА 10%

Анатолій, офіцер ПС, м. Вінниця:

— Скажіть, будь ласка, кому з представників ПС встановлено 100-відсоткову надбавку за особливості проходження служби і чи планується підвищення грошового забезпечення представникам інших видів та родів ЗСУ?

— Підвищення грошового забезпечення стосується тільки військовослужбовців льотного складу. Додам, що з початку року в усіх військовослужбовців грошове забезпечення вже зросло на 10%. Якщо за підсумками виконання держбюджету в І півріччі п.р. буде збільшено фінансування Збройних Сил, будуть підстави розглядати можливе збільшення грошового забезпечення.

Сергій Долгов, військовий пенсіонер, м. Харків:

— Я — військовий льотчик, звільнений із військової служби 2005 року в зв’язку зі скороченням особового складу ЗСУ. В контексті збільшення грошового забезпечення військовослужбовців з числа льотного складу чи збільшаться пенсії пенсіонерів-льотчиків?

— Підвищення розміру грошового забезпечення в даному випадку здійснюється шляхом збільшення розміру надбавки і стосується лише діючих військовослужбовців, тобто не впливає на розмір пенсії.

Богдана Д., курсант, м. Київ:

— Які виплати отримують випускники військових вишів по закінченні навчання?

— У військовому закладі вищої освіти випускнику мають виплатити грошове забезпечення як курсанту до дня випуску і як офіцеру за один день (день присвоєння йому офіцерського звання). З дня вибуття з інституту і на період прийому посади у військовій частині новоспеченому офіцеру нараховується грошове забезпечення за посадою командира взводу. З дня вступу на посаду оклад і грошове забезпечення обчислюються відповідно до обійманої посади. У військовій частині також нараховують допомогу при підписанні першого контракту із ЗСУ, розмір якої становить 10 прожиткових мінімумів, тобто 17620 грн. До речі, ця виплата для курсантів-випускників цьогоріч запроваджується вперше.

За бажанням та рапортом молодого лейтенанта йому можуть виплатити допомогу на оздоровлення. Зазначу, що молодим офіцерам також виплачується підйомна допомога в разі переміщення в інший населений пункт та компенсуються витрати на проїзд до місця служби, а також добові за перебування в дорозі в розмірі 60 грн за добу.

Дмитро, офіцер, м. Харків:

— На даний час добові на період відрядження по країні передбачені в сумі лише 60 грн. За ці гроші можливо хіба що один раз поїсти. Чи передбачається підвищення добових?

— У Збройних Силах застосовується та норма виплати за відрядження, яка встановлена і діє в усіх бюджетних установах України. Її розмір розраховується Міністерством фінансів України і затверджується рішенням уряду. Наразі в нас немає інформації про збільшення розміру цієї виплати найближчим часом.

ВЕТЕРАНАМ АТО НАРАХОВУЄТЬСЯ ЩОМІСЯЧНЕ ПІДВИЩЕННЯ ДО ПЕНСІЇ  ЗА УЧАСТЬ У БОЙОВИХ ДІЯХ ТА ДОПЛАТИ ЗА ДЕРЖАВНІ НАГОРОДИ

— А чи планується цього року підвищення винагороди за участь в АТО?

— На сьогодні військовослужбовцям, які виконують завдання в районі АТО на лінії бойового зіткнення, виплачується винагорода у розмірі 10 000 грн на місяць, 4500 грн — військовослужбовцям в інших районах проведення АТО. Питання щодо її підвищення поки що не розглядається.

— Останнім часом високопосадовці висловлювали думку, що ветерани АТО мають отримувати більшу пенсію, ніж інші категорії військовослужбовців. Що можете повідомити з цього питання?

— Учасникам бойових дій нараховується щомісячне підвищення до пенсії у розмірі 25% від прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб та допомога на прожиття (нині — 403 грн, з 1 грудня — 414,25 грн).

— Які доплати передбачені за бойові нагороди учасникам АТО? Наприклад, за орден «За мужність» чи «Богдана Хмельницького»?

— Ці доплати призначаються лише до пенсії після звільнення з військової служби. До речі, планується виплачувати діючим військовим одноразову винагороду за звання Герой України. Зараз відбувається погодження відповідного проекту Указу Президента України.

— Де і як оформити доплату до пенсії за бойові ордени після виходу в запас?

— Пенсіонеру слід звернутися до Пенсійного фонду з відповідною заявою, в якій зазначити наявні нагороди та додати підтвердні документи. Порядок виплати цих надбавок визначає Закон України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною». Максимум щомісячної надбавки до пенсії — 40% від прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян встановлено за звання Героя України, Героя СРСР, Героя Соціалістичної Праці…

— Який порядок виплати матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань? Це правда, що цьогоріч її отримують не всі військовослужбовці?

— Нині є можливість виділити на цю виплату лише 10 відсотків від місячного фонду грошового забезпечення особового складу. Перелік підстав, на яких здійснюється зазначена виплата, визначено наказом Міністерства оборони України «Про бюджетну політику на 2018 рік». Рішення про виплату допомоги приймає командир військової частини.

Олександр, військовослужбовець служби за контрактом, Одещина:

— Ми знаємо, що прийнято закон про компенсацію військовослужбовцям-контрактникам витрат на піднайом житла. Чи ця допомога вже виплачується?

— Відповідний закон вже дійсно набув чинності, наразі Головне квартирно-експлуатаційне управління готує проект постанови уряду щодо порядку його реалізації.

НИНІ ДОПОМОГА НА ОЗДОРОВЛЕННЯ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦЯМ ВИПЛАЧУЄТЬСЯ У РОЗМІРІ МІСЯЧНОГО ГРОШОВОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

Олександр С., військовослужбовець,  район АТО:

— Чи збільшився розмір допомоги на оздоровлення військовослужбовцям у зв’язку з цьогорічною реформою грошового забезпечення?

— Так. У зв’язку із запровадженням нової структури грошового забезпечення згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 грошова допомога на оздоровлення виплачується в розмірі 100% місячного грошового забезпечення (до цього до складу грошової допомоги не включалася щомісячна додаткова грошова винагорода, яка становила 60% від суми грошового забезпечення, яка скасована).

Петро М., учасник бойових дій, м. Київ:

— Я живу в Києві, відслужив першу хвилю мобілізації і звільнився, а нині вирішив повернутися до війська, проте вже в іншому місті. Чи виплатять мені підйомну допомогу?

— Так, ви матимете право на виплату в розмірі місячного грошового забезпечення, якщо після призову відбудеться переїзд до нового місця служби в інший населений пункт.

Микола П., військовослужбовець, м. Львів:

— Планую звільнятися з військової служби. Чи виплатять мені компенсацію за неотримане речове майно?

— Так, ви маєте право на отримання грошової компенсації за неотримане речове майно. Кошти для здійснення зазначеної виплати виділяються щомісяця.

Сергій П., офіцер запасу, м. Чернігів:

— 2012 року я був звільнений з військової служби. Хочу повернутися до війська. Чи виплатять мені одноразову грошову допомогу при укладенні контракту?

— Виплата зазначеної одноразової грошової допомоги здійснюється лише в разі укладання першого контракту. Наявність у вас права на її отримання залежить від того, чи підписували ви контракт під час попереднього періоду служби. Військовослужбовці, якими було укладено відповідні контракти незалежно від часу попереднього призову, права на таку виплату не мають.

Станіслав М., військовослужбовець, м. Житомир:

— Чи враховують під час обчислення грошового забезпечення пільгову вислугу років?

— Так. З 1 березня передбачається застосування саме такого порядку нарахування надбавки за вислугу років. Наприклад, військовослужбовець має календарну вислугу — 19 років, з яких у районі АТО пробув більше року. При перерахунку пільгової вислуги років — місяць за три він матиме вислугу років уже понад 20 років, що дає йому право на надбавку в більшому розмірі. Наразі опрацьовується відповідний наказ щодо порядку обчислення зазначеної виплати.

Тетяна М., військовослужбовець, м. Київ:

— Хто нині має право піти на пенсію за вислугою років?

— Згідно зі статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсія за вислугу років нині призначається тим, хто в період з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення має вислугу 23 календарні роки та 6 місяців і більше. Щороку цей показник підвищується на 6 місяців до досягнення 25 календарних років із 1 жовтня 2020 року.

 

ЗА УСПІШНЕ ВИКОНАННЯ БОЙОВИХ ЗАВДАНЬ У СКЛАДІ ПІДРОЗДІЛУ БІЙЦЯМ АТО ВИПЛАЧЕНО БЛИЗЬКО 9 млн грн

Ярослав М., військовослужбовець, район АТО:

— Чи зміниться порядок виплати і розмір винагороди за виконання бойових завдань у зв’язку зі зміною формату АТО на операцію Об’єднаних сил?

— Ні. Ці виплати будуть збережені за тих же умов і в тих же розмірах.

До речі, за успішне виконання бойового завдання у складі підрозділу за період з лютого 2015 року по квітень цього року вже виплачено 8 903,3 тис. грн 2278 бійцям.

Олександра П., м. Львів:

— Який нині мінімальний розмір грошового забезпечення військовослужбовців контрактної служби?

— За новими умовами виплати грошового забезпечення військовослужбовці, які мають вислугу військової служби до одного року, отримують приблизно 7 тис. грн, з вислугою понад рік — 7,3 тис. грн. Це пов’язано зі збільшенням розміру надбавки за вислугу років з 0 до 25% і стосується здебільшого жінок-військовослужбовців, зокрема медиків. Зазвичай військовослужбовці-чоловіки укладають контракт після строкової служби, тож мають вислугу років і отримують більше 7,5 тис. грн.

Руслан Т., військовослужбовець, м. Харків:

— В якому розмірі виплачують вихідну допомогу при звільненні за станом здоров’я? Скільки вислуги років має бути для отримання цієї виплати?

— При звільненні з військової служби за станом здоров’я ви набудете право на виплату допомоги в розмірі 50% від місячного грошового забезпечення на день звільнення за кожний повний календарний рік служби. Утім якщо ви прослужили менше одного року, зазначена виплата не передбачена.

Олена П., військовослужбовець, м. Одеса:

— Я потрапила у скрутне становище — захворіла дитина, чи можу я отримати грошову компенсацію замість відпустки?

— Ні. Грошова компенсація за невикористану відпустку виплачується військовослужбовцям лише в разі звільнення з військової служби за їхнім бажанням. Діючі військовослужбовці такого права не мають.

Ольга М., м. Київ:

— На початку війни була проблема зі своєчасною виплатою винагороди за участь в АТО. Чи існує нині така заборгованість?

— Ні, заборгованості немає. Збройні Сили щомісяця отримують з держбюджету 100% необхідного фінансування.

З ЛЮТОГО 2015 РОКУ ПО КВІТЕНЬ ЦЬОГО РОКУ БІЙЦІ АТО ОТРИМАЛИ 1 814,5 тис. грн ЗА ЗНИЩЕНУ ТЕХНІКУ ПРОТИВНИКА

Петро М., військовослужбовець, район АТО:

— Чи нараховуються нині виплати за знищену військову техніку противника в районі АТО? За яку знищену техніку виплата найбільша?

— Так, цю винагороду продовжують виплачувати. З лютого 2015 року по квітень цього року бійці АТО отримали 1 814,5 тис. грн за знищену техніку противника. Не змінився й її розмір. Наприклад, за знищення автомобіля розмір винагороди — 12180 грн, за танк — 48720 грн. Найбільша грошова винагорода виплачується за бойовий літак та ЗРК — по 121800 грн. Система фіксації факту знищеної техніки і пакет необхідних документів залишилися також без змін.

— Чи планується цього року підвищення заробітної платні працівників?

— Нині Міністерство соціальної політики України готує проект постанови щодо внесення змін до умов оплати праці працівників бюджетної сфери, посадові оклади яких встановлюються за єдиною тарифною сіткою. До Міністерства оборони на погодження вона ще не надходила. Згідно з прикінцевими положеннями Закону України «Про державну службу» з 1 липня цього року передбачається збільшення розмірів посадових окладів державних службовців.

З 1 БЕРЕЗНЯ 2018 РОКУ РОЗМІР ГРОШОВОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КУРСАНТІВ ЗРІС У РАЗИ В ЗАЛЕЖНОСТІ ВІД РОКУ НАВЧАННЯ

— Чи планується підвищення грошового забезпечення курсантів військових вишів?

— З 1 березня передбачено збільшення розмірів грошового забезпечення курсантів в чотири рази залежно від курсу навчання. Отже розмір грошового забезпечення першокурсників становить 620 грн, а його максимальний розмір для курсантів 4–5 курсів — майже 800 грн. Курсанти з числа військовослужбовців-контрактників, зараховані до військових закладів вищої освіти з військ, отримують збережений розмір грошового забезпечення, яке їм виплачували за останнім місцем служби.

Офіцер запасу Олександр М., м. Суми:

— Був звільнений з військової служби з посади, до виконання якої був допущений тимчасово. В довідці про нараховане грошове забезпечення для обчислення пенсії вказано фактичні виплати за посадою, за якою виконував обов’язки, а пенсію перерахували за штатною посадою. Чи правомірно це?

— Так, правомірно. Пенсія перераховується за останньою штатною посадою. Додаткові види грошового забезпечення за час тимчасового виконання обов’язків за іншою посадою при обчисленні розміру грошового забезпечення для призначення пенсії враховуються за бажанням звільненого тільки під час призначення пенсії.

— Що таке дольова пенсія для військовослужбовців, які звільняються в запас, і як вона нараховується?

— Ця пенсія призначається з урахуванням цивільного страхового та військового стажу. Які умови для її отримання? Перша: мінімальний вік на день звільнення — 45 років. Друга: 25 календарних років загального трудового стажу, з якого не менше 12 років і 6 місяців — календарної військової служби. При цьому за 25 років стажу призначається пенсія в розмірі 50% грошового забезпечення і за кожен рік стажу понад 25 років до розміру пенсії додається по одному відсотку. В страховий стаж включається навчання у закладах вищої освіти, для жінок — час відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами і відпустки для догляду за дитиною тощо.

— Підтвердіть, чи нараховуватиметься й надалі вихідна допомога у зв’язку зі звільненням з лав ЗС України?

— У Міноборони наразі жодної інформації щодо можливого скасування допомоги у зв’язку зі звільненням з військової служби немає.

— Чи зняті обмеження щодо максимального розміру пенсії?

— Ні. На даний час максимальний розмір пенсії за віком не може перевищувати 13 730 грн. З 1 липня цього року розмір максимальної пенсії збільшиться до 14 350 гривень.

Пряму телефонну лінію вели

Руслан ТКАЧУК, Тетяна МОРОЗ,

Ольга МОСЬОНДЗ, «Народна армія»

Tags
Show More

Related Articles

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Close