Соціальний захист

Учасники бойових дій мають право самі вибирати санаторії для лікування

5540p_17_img_0001Єдиною підставою для відмови у лікуванні в обраному закладі може бути відсутність у ньому належних умов відповідно до діагнозу особи

Раніше багатьом пільговикам доводилось чекати на путівку роками. А якщо і пощастило, то це ще не гарантія того, що ви повернетеся із санаторію лише з позитивними емоціями. Частенько відпочивальники нарікають на умови проживання, харчування, незадовільний сервіс та малоефективне лікування. І немало з них пов’язують такий стан справ із корупційними схемами у сфері санаторно-курортного забезпечення. Адже органи соціального захисту самостійно визначали, в який санаторій людина отримуватиме путівку, позбавляючи її права вибору

— «Вибити» путівку у санаторій була справа не з легких. А коли виходило, то пропонували заклади, які не спеціалізувалися на моєму захворюванні. Наприклад, треба було пролікуватися у Хмільнику, де працюють над проблемами опорно-рухового апарату, а мені говорять: «Їдьте в Моршин, лікуйте шлунок. У нас тільки такі путівки є», — згадує боєць Андрій Галун.

Торік Кабінет Міністрів вніс зміни в Порядок забезпечення санаторно-курортними путівками учасників бойових дій та інвалідів війни та Порядок використання коштів, передбачених у держбюджеті на забезпечення лікування у санаторіях. Так, учасники АТО отримали право самостійно обирати лікувально-профілактичний заклад, залежно від медичних рекомендацій та власних вподобань.

Юрист-аналітик ГО «Юридична Сотня» Вікторія Лавренюк розповіла про механізм отримання путівки:

— Учасник бойових дій або інвалід війни повинен знаходитися на обліку в органах соціального захисту населення за місцем реєстрації або фактичного проживання. Він чи його законний представник подає заяву, медичну довідку лікувальної установи за формою № 070/о, копію посвідчення учасника бойових дій, копію документа, що підтверджує безпосереднє залучення особи до виконання завдань у районах проведення антитерористичної операції, паспорт, ідентифікаційний код та військовий квиток.

Якщо їхати у санаторій з дружиною, то за її путівку доведеться сплатити повну вартість. Але маєте знати, коли ж середньомісячний сукупний дохід сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує трьох прожиткових мінімумів (з 1.01 по 30.04.2018 р. — 5 286 грн), то членам родин військовиків, окрім військовослужбовців строкової військової служби, надають путівки з 50-відсотковим зниженням вартості.

Втім може бути і законна підстава для відмови у лікуванні в обраному місці. Це відсутність у закладі належних умов відповідно до діагнозу особи. В такому випадку орган соцзахисту має запропонувати інший санаторій.

Якщо вам відмовляють у наданні інформації про санаторії, необхідно звернутися в письмовій формі до Державної служби у справах ветеранів війни та учасників АТО. Варто також зателефонувати на гарячу лінію за телефонами: (044) 281–08–50, (044) 281–08–48.

За даними Державної служби у справах ветеранів війни та учасників АТО, у 2018 році на санаторно-курортне лікування виділено 50 млн 526 тис. грн (торік — 22,4 млн грн, у другому півріччі з інших програм додано ще 28 млн грн, кошти, виділені минулого року, засвоєні на 100%). За потреби у 2018 році цю суму буде збільшено за рахунок інших програм.

— Кошти виділяються пропорційно кількості людей, що стоять на обліку для забезпечення санаторно-курортним лікуванням. Тобто чим більше в даному районі претендентів на отримання путівки,

тим більша сума спрямовується до органу соцзахисту, — зазначила Вікторія Лавренюк.

Головний спеціаліст відділу в справах інвалідів, ветеранів війни та праці Управління соцзахисту Одеси Марія Янчева повідомила, що термін перебування в санаторії учасників бойових дій та інвалідів війни становить від 18 до 21 дня.

— Під час виписки з санаторію необхідно отримати талон від путівки. Він передається до органу соціального захисту та підтверджує надання послуг, а також є підставою для проведення розрахунку з санаторієм, — зауважила вона. — І оскільки оплата путівки проводиться тільки після завершення повного курсу оздоровлення, то у разі ненадання належних послуг людина може відмовитися від лікування і обрати інший санаторій. А це у свою чергу є стимулом для оздоровчих закладів покращити якість надання послуг.

Оксана КАРПЕНКО, «Народна армія»

 

Ветерани АТО безкоштовно здобувають нові професії

«Шановні пасажири! В цьому автобусі воїни АТО за наявності посвідчення учасника бойових дій можуть скористатися правом на безкоштовний проїзд у громадському транспорті. Ми з вдячністю ставимося до людей, які захищають суверенітет і незалежність нашої країни». Ось таке оголошення можна прочитати на одному з автобусних маршрутів міста Чорноморська Одеської області

Окрім цього, впала в око і патріотична символіка в салоні: герб України, плакати і прапорці. Захотілося поспілкуватися з водієм цієї маршрутки. Ним виявився 35-річний Олександр Петренко, в минулому військовослужбовець 72-ї бригади.

У розмові з’ясувалося, що рік тому він звільнився по завершенні контракту і повернувся додому. На жаль, приватне підприємство, де чоловік працював електриком, припинило існування. Довелося шукати нову роботу. Потрапило на очі оголошення про набір водіїв на маршрутні автобуси. Гарантувалася висока оплата. Одна біда — посвідчення водія відповідної категорії в Олександра не було. І тут друзі підказали, що в Чорноморську діє програма професійної адаптації для учасників АТО. Завдяки їй уже кілька десятків колишніх військовослужбовців набули нові професії. Після звернення в управління соціального захисту питання було вирішене. Після навчання й успішного складання іспитів з практичного водіння Олександр ось уже чотири місяці працює на одному з міських маршрутів.

Про те, як скористатися правом на набуття нової професії, ми попросили розповісти начальника Управління соціального захисту міста Чорноморська Одеської області Валентину Михаль.

— Щоб реалізувати своє право, учаснику АТО необхідно звернутися до Центру зайнятості за місцем реєстрації. Там вам запропонують на розгляд низку професій, безкоштовне навчання за якими передбачено програмою професійної адаптації учасників АТО. За вибором можна перекваліфікуватися на зварювальника, токаря, столяра, муляра, водія, кухаря, продавця-консультанта, продавця-менеджера та програміста, — розповіла Валентина Михаль.

Для того, щоб отримати право на безкоштовне навчання, треба написати про це відповідну заяву, а також принести до Управління соціального захисту за містом реєстрації пакет відповідних документів: копії паспорта, ідентифікаційного коду, довідки про безпосередню участь в антитерористичній операції та посвідчення УБД. Потім кандидат складає спеціальні тести в місцевому Центрі зайнятості з метою перевірки рівня загальних знань і психологічної стійкості.

Для тих, хто планує обрати для безкоштовного навчання спеціальність водія, в договорі в обов’язковому порядку має бути зазначено, що оплата за навчання здійснюється в повному обсязі як за теоретичний, так і за практичний курси та включає практичне водіння. Це важливо, тому що основні витрати при навчанні припадають якраз на практичне водіння, куди входить оплата за паливо та отримання зарплати інструктором.

Поки програма тільки набирає обертів. Із 308 учасників АТО, зареєстрованих в Управлінні соціального захисту міста Чорноморська Одеської області, навчання пройшли 26 осіб, ще 15 продовжують підготовку. Дванадцять атовців уже працевлаштовані за новими спеціальностями на різні підприємства державної та приватної форми власності міста та області.

Олександр КІНДСФАТЕР, «Народна армія»

Tags
Show More

Related Articles

Close